Špičkové pokrytí Wi-Fi po celém Hotelu Dlouhé Stráně

Hotel Dlouhé Stráně - Jeseníky

 

Hotel Dlouhé Stráně se nachází v obci Loučná nad Desnou v nadmořské výšce 600 m v CHKO Jeseníky. Krajina je hornatá a lesnatá, poloha hotelu je v klidném prostředí. Poskytuje výhodné podmínky pro aktivní odpočinek a rekreaci hostů. Oblast je ideálním místem pro zimní sporty, turistiku, cykloturistiku (cyklotrasy od hotelu) a také nový wellness trend Forest Bathing. Hotel je tvořen dvěma budovami s celkovou kapacitou 700 lůžek v 245 pokojích.

Bezdrátové připojení k internetu v hotelech se v současné době stalo v podstatě standardem. Stejně tak to platí pro hotelové restaurace či konferenční sály.

Rychlost a spolehlivost Wi-Fi je v dnešní době jedním z hlavních kritérií při výběru hotelu. Mnoho lidí potřebuje při návštěvě hotelu pracovat nebo sdílet novinky na sociálních sítích a kvalitní připojení je nutností.

V posledních letech se na různých rezervačních internetových portálech hodnotí právě kvalita internetového Wi-Fi připojení a mnoho klientů se podle hodnocení i rozhoduje. Provozovatelé hotelů proto při výběru nové technologie pro bezdrátové pokrytí již nejsou ochotni přijímat žádné kompromisy.

Úvod projektu

Naše společnost byla oslovena na základě referencí z jiných hotelových objektů a předmětem úvodního šetření bylo posouzení stávajícího řešení pro pokrytí hotelu signálem Wi-Fi, který byl instalován před mnoha lety a bylo jasné, že systém nevyhovuje kapacitně a zároveň signálově pro provoz internetového připojení, které se za poslední roky stalo nezbytnou součástí hotelového pobytu.

Na základě průzkumu byl proveden heatmapping (site survey) přístupových bodů, který ukázal signálové vlastnosti objektu s ohledem na další důležité veličiny jako např. interference a překrytí signálu pro roaming zařízení. Pro návrh byl využit software od společnosti Ekahau, který patří mezi špičkové profesionální nástroje pro design a měření Wi-Fi.

Návrh řešení

Na základě úvodního heatmappingu bylo možné virtuálně navrhnout celkový design nové Wi-Fi sítě, která bude schopna špičkově fungovat i v relativně stavebně náročném objektu z železobetonu.

Pro pokrytí hotelu bylo vybráno technické řešení od společnosti CommScope Ruckus.

Cílem projektu bylo pokrýt veškeré prostory, které jsou dostupné hotelovým hostům.

Realizace

Samotná realizace byla prováděna v etapách a představovala instalaci nové kabeláže na zvolené pozice dle návrhu heatmappingu. Byla postavena topologie do hvězdy, která je propojena pomocí optických kabelů a je připravena i na případné další rozšiřování sítě.

Veškerá kabeláž je instalována skrytě a samotné přístupové body jsou instalovány na vybraných pokojích.

Celá realizace byla prováděna za provozu hotelu s ohledem na ubytované hosty.

Použité prvky

Pro projekt byly navrženy přístupové body od společnosti CommScope Ruckus R320, které podporují připojení v pásmu 2,4 i 5 GHz. Společenské prostory pokrývají přístupové AP R550 a kongresové prostory používají AP R730.

Přístupové body Ruckus jsou začleněné pod kontrolér Ruckus SmartZone, který se stará o vyhodnocování provozu a konfigurace zařízení.

O perfektní signálové hodnoty je postaráno díky beamformingu (technologie upravující vyzařovací diagram antény), který výrobce Ruckus vylepšil o další funkce a představil ho jako technologii BeamFlex.

Genialita řešení Beamflex od společnosti CommScope Ruckus spočívá v tom, že vůbec nebyla koncipována s ohledem na maximalizaci zisku antény, nýbrž s ohledem na eliminaci rušení (nárůst zisku je "vedlejší", ale vítaný produkt). Základním stavebním prvkem technologie Beamflex je aktivní anténní pole nebo, chcete-li, chumel samostatných směrových antén. Beamflex zcela automaticky vypíná ty antény, které neposkytují vhodné pokrytí pro daného klienta, a tím pádem eliminuje příjem rušení. Současně s tím, díky tomu, že signál je vyzařován pouze některými anténami, roste vyzářený výkon v daném směru, a tím pádem i zisk antény. Vzhledem k tomu, že jednotlivé anténní segmenty mají různou polarizaci, umožňuje technologie Beamflex aktivně volit i polarizaci antény, a tím opět vylepšovat přenosové parametry.

Závěr

Na konci fyzické realizace projektu bylo provedeno měření signálu a dalších veličin pro vyhodnocení pokrytí. Pro měření bylo použito zařízení Sidekick od společnosti Ekahau a softwaru Ekahau AI PRO, které po zpracování vytvořily závěrečný report o stavu Wi-Fi. Po porovnání reálně naměřených hodnot s úvodním virtuálním plánováním na začátku projektu bylo zjištěno, že hodnoty odpovídají návrhu a v některých místech dokonce dosahují i lepších hodnot.

Díky špičkovému pokrytí pokojů a společenských prostor mohou všichni využít naplno kvalitní možnost připojení k internetu přes Wi-Fi.

Projekt splnil veškerá očekávání investora, a to vedlo k uzavření další dodavatelských kontraktů s naši společností nejenom v oblasti implementace profesionální Wi-Fi sítí.

 
O společnosti NetSERV, s.r.o.

NetSERV, s.r.o. se specializuje na komplexní dodávky rozsáhlých Wi-Fi řešení do velkých objektů, kde již nasazení small office řešení nedokáže poskytnout dostatečnou kvalitu požadovaných služeb. Společnost NetSERV provádí i implementace kamerových bezpečnostních systémů včetně realizací datových kabelových rozvodů a případně dalších přidružených technologií v oblasti IT.

Společnost nabízí poradenské služby v oblasti návrhu a designu Wi-Fi technologií včetně provádění měření signálu a následného reportingu.

Pracovní tým společnosti tvoří specialisté v oblasti IT, LAN a WAN technologií, kteří mají až dvacetiletou praxi a jsou neustále proškolováni na nové technologie a novinky v oboru.

Společnost NetSERV, s.r.o. je certifikovaným partnerem společnosti CommScope Ruckus a držitelem certifikace ISO 9001.

V roce 2022 získala v rámci ČR ocenění CommScope Ruckus – partner roku.


O CommScope Ruckus

CommScope Ruckus je inovátorem v oblasti podnikových bezdrátových sítí. Díky celé řadě patentovaných technologií, jako jsou např. systém adaptivních antén BeamFlex™ nebo dynamický management kanálů ChannelFly™, poskytuje jednoduše lepší spojení. Přední světové podniky a organizace tak mohou svým koncovým uživatelům poskytovat úžasné zkušenosti spojené s Wi-Fi.

CommScope Ruckus dnes nabízí kompletní portfolio řešení pro budování vysoce výkonné infrastruktury přístupové sítě - přístupové body Wi-Fi a ethernetové přepínače ICX včetně analytického a řídicího softwaru a profesionálních služeb a podpory.

Vysoký výkon, bezpečný a spolehlivý přístup k aplikacím a službám bez ohledu na to, jak náročné je prostředí - když je konektivita skutečně důležitá, obrací se zákazníci na Ruckus.

description: ; keywords: ;