- Katalog
- Výrobci
Vylepšení síťové infrastruktury na kolejích Žilinské univerzity
Realizátor: tnTEL s.r.o.
tnTEL s.r.o. je společnost s dlouholetou tradicí (23 let na trhu). Svým zákazníkům nabízí komplexní služby v oblasti informačních technologií. Tyto služby zahrnují konzultace, analýzu a návrh nových systémů, konsolidaci a zdokonalování stávajících systémů, projekční činnost, dodávky HW a SW, komplexní správu a dohled nad provozovanými systémy zákazníka, záruční a pozáruční servis.
Koncový uživatel: Žilinská univerzita
Žilinská univerzita v Žiline je slovenská veřejná vysoká škola univerzitního typu se sídlem v Žilině. Poskytuje vzdělání v bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech. Byla založena v roce 1953 a v současné době má sedm fakult. Nabízí 169 studijních programů a v současné době má 7408 studentů. Projekt byl realizován na vysokoškolských kolejích Veľkého Diela.
Výchozí situace, specifikace požadavků:
Koleje Veľkého Diela se nacházejí v blízkosti univerzitního kampusu. Jedná se o tři budovy, rozdělené do osmi bloků, které dohromady disponují ubytovací kapacitou 2 330 studentů.
V roce 2018 proběhla na koleji v první (největší) budově první instalace 140 WiFi přístupových bodů Ruckus (40x R500 a 100 x R600, 1x T300). V té době bylo řízení řešeno HW kontrolérem ZD3000.
První požadavek ze strany zadavatele přišel v červenci 2022 na 50 přístupových bodů, tento požadavek se postupem času měnil, až se postupně zvýšil na 85 přístupových bodů.Projekt byl zaměřen na řešení připojení velkého množství bezdrátových zařízení ubytovaných studentů (mobilní telefony, tablety, notebooky bez ethernetového portu) v dalších dvou budovách, kde byla doposud instalována pouze strukturovaná metalická kabeláž a v každé místnosti byla umístěna ethernetová zásuvka. Počet bezdrátových zařízení se rok od roku zvyšoval a studenti řešili připojení sami (tj. ilegálně) přidáním vlastních routerů a dalších zařízení, což způsobilo výrazné zpomalení propustnosti sítě. Instalace přístupových bodů by měla vyřešit problém zpomalení propustnosti a používání vlastních přístupových zařízení by mohlo být oficiálně zakázáno.
Popis navrženého řešení
Jako nejvhodnější byly vybrány produkty R320 a R350, protože jejich technické vlastnosti a výkon byly více než dostatečné pro splnění technických požadavků klienta. Oba modely jsou navrženy tak, aby poskytovaly vysokorychlostní a spolehlivé bezdrátové připojení. Ruckus R350 již podporuje standard Wi-Fi 6, který lépe využívá dostupné frekvenční pásmo, dosahuje vyšších rychlostí a zvýšené kapacity. Díky patentované technologii BeamFlex, kterou nabízí výrobce Ruckus, by se pro dosažení kvalitního pokrytí dalo použít celkově méně Wi-Fi přístupových bodů.
Implementace
Implementace hlavní části řešení proběhla v létě 2023 tak, aby si studenti mohli užít zvýšený komfort při připojování k síti již v příštím zimním semestru. Instalace zahrnovala upgrade přístupových bodů a optimalizaci umístění zařízení pro maximální pokrytí.
Vše proběhlo hladce, bez komplikací, jelikož se nejednalo o nic složitého a byly zde ideální podmínky pro realizaci na koleji.
Použité Access Pointy/Přístupové body:
Ruckus AP R320, Ruckus AP R350
Výhody řešení
- podpora Wi-Fi 6, umožňující vysokorychlostní přenos dat a zlepšující uživatelský zážitek při práci a studiu online
- standard Wi-Fi 6 umožňuje efektivní připojení velkého počtu zařízení současně, což je zásadní pro moderní život studentů, kteří často používají více elektronických zařízení najednou
- zvýšení bezpečnosti nasazením zabezpečených přístupových bodů a zamezením používání cizích přístupových bodů
- nová síť se stala klíčovým prvkem při podpoře moderního vzdělávacího prostředí
- jednoduchá, intuitivní společná správa všech síťových zařízení
- připraveno na další expanzi v budoucnu
Závěr:
Implementace nových přístupových bodů od stejného výrobce potvrdila nejen správnou cestu vytyčenou před několika lety a správně zvolenou technologii, ale také kvalitu produktů Ruckus (součást Commscope).