Mobilní připojení k internetu v systémech výběru silniční daně

Podle předního dodavatele tržních a spotřebních dat, společnosti Statista, se v roce 2018 vyrobilo více než 24 milionů komerčních vozidel. Hodnota obřího logistického trhu už překročila částku 5,5 bilionů amerických dolarů. Ohromné množství vozidel na našich silnicích a dálnicích je přirozeně jedním z hlavních důvodů vysokých nákladů na údržbu pozemních komunikací. Veřejný sektor tradičně pokrývá minimálně část nákladů na údržbu komunikací z výběru silniční daně. Některé země přijaly pravidla, podle kterých musí silniční daň platit každé vozidlo bez ohledu na jeho hmotnost.

 

SITUACE

Existuje několik způsobů výběru silničních daní. Dvěma nejběžnějšími způsoby jsou systémy placení na mýtné bráně a automatické systémy výběru mýtného. V prvním případě musí řidič automobilu zaplatit po překonání každé bariéry na stanici s výběrem mýtného. V případě automatického výběru mýtného se vše realizuje po internetu. Řidič si zakoupí elektronickou nálepku určenou pro automatické skenery umístěné na dálnicích nebo platí mýtné podle skutečného použití silniční sítě na základě kamer snímajících registrační značky. Oba způsoby přitom vyžadují spolehlivé a bezpečné připojení k internetu. Protože se většina těchto systémů používá na vzdálených místech, na dálnicích, je spolehlivé připojení k internetu spojeno s celou řadou problémů – od nákladné pokládky kabelů až po nákladnou údržbu kabelové internetové infrastruktury.

 

TOPOLOGIE

 


 

ŘEŠENÍ

Protože systém výběru silniční daně vyžaduje trvalé a nepřerušitelné připojení k internetu, je v zásadě každá kabelová internetová infrastruktura jištěna záložním mobilním připojením. Tímto způsobem dokážou autoři řešení splnit požadavky na spolehlivý a bezpečný přístup k internetu a vzdálenou údržbu. RUTX09 je profesionální mobilní router, který je díky svým bohatým funkcím ideálním řešením pro systémy výběru silniční daně. Je vybaven sloty na dvě SIM karty, které jsou zárukou nepřerušitelného připojení k internetu v případě, že jednoho operátora mobilní sítě postihne výpadek služeb. Gigabit Ethernet rozhraní zase poskytují požadovanou konektivitu pro platební terminály používané na bránách pro výběr mýtného a pro CCTV kamery, které slouží k zaznamenávání registračních značek nebo zajištění bezpečnosti. U systémů s automatickými skenery dálničních známek na silnicích využívají autoři průmyslové mobilní brány TRB140, protože se jedná o cenově dostupné řešení konektivity pro laserové skenery, které jsou k internetu připojeny přes ethernetové rozhraní. Informace se vzdáleně předávají do systému kontroly výběru silniční daně. Dále máte jistotu, že budete díky systému vzdálené správy od společnosti Teltonika (RMS) disponovat vždy aktuálními informacemi o činnosti routerů a bran.

 

VÝHODY

  • Snadná instalace – při použití routeru RUTX09 nebo brány TRB140 nemusíte vynakládat astronomické částky na vedení kabelů pro připojení k internetu na odlehlá místa.
  • Bezpečnost – jak router RUTX09, tak brána TRB140 jsou vybaveny pokročilými bezpečnostními prvky, jako jsou firewall a různé varianty VPN.
  • Vzdálené řízení a monitorování – s použitím systému RMS mohou firmy snadno měnit konfigurace a kontrolovat celkový stav celého řešení; systém RMS navíc dokáže zasílat notifikace a informace o všech nežádoucích událostech.

 

PROČ TELTONIKA?

Společnost Teltonika se při vývoji svých produktů řídí třemi klíčovými hodnotami: spolehlivost, bezpečnost a snadné použití. Tyto tři klíčové prvky jsou zásadní i pro infrastrukturu pro výběr silniční daně. Profesionální mobilní řešení se rychle a snadno instalují, takže integrátoři řešení mohou své projekty rychle realizovat a nejsou svázáni daným rozpočtem v takové míře, jako je tomu u tradičních nákladných systémů s kabelovou infrastrukturou. Router RUTX09 i brána TRB140 mají kompletní sadu firmwarových prvků pro vytvoření ucelených síťových řešení.

 

RUTX09

Nová generace mobilního IoT routeru LTE-A kategorie 6 s podporou dvou SIM karet, funkcí spojení několika pásem a Gigabit Ethernet rozhraními. Výkonný a odolný výrobek s VPN, firewallem a velkým výpočetním výkonem pro běžné aplikace běžící na operačním systému RutOS postaveném na platformě OpenWrt.

 

 

 

description: ; keywords: ;