Výborné spojení nejen v oblasti Microsoft Teams a Skype for Business

Propojení hlasových služeb s Microsoft Teams a Skype for Business prostřednictvím produktů AudioCodes

Izraelský výrobce působící na trhu již 25 let je strůjce mnoha zajímavých a ojedinělých technologií v oblasti telekomunikací. Ve spolupráci s AudioCodes jsme úspěšně zvládli řadu projektů zejména v oblasti propojení Skype for Business a stávajícího ústřednového řešení případně napojení přímo na poskytovatele SIP trunku.

Hlavní předností řešení od AudioCodes je škálovatelnost. Samotný hardware lze pořídit za velmi dobrou cenu a poté již záleží na využití. V případě, kdy chce zákazník provozovat pouze malý počet linek, ale v dané organizaci je potenciál na násobný růst, stačí vybrat hardware s maximální predikovanou kapacitou, ale pouze malý počet licencí dle aktuálního stavu. Tím pádem lze za příznivou cenu dodat funkční řešení s tím, že postupným růstem organizace není nutné zařízení vyměnit, ale pouze doplnit potřebné licence. To samé funguje i u dalších funkcí jako je např. "transcoding", podpora Skype for Business, funkce "SIPREC", plná redundance (i geografická) apod.

 

Samotnou nabídku tvoří brány a SBC (Session Border Controller), které nabízejí mnoho druhů konektivit a vlastní škálovatelnost je závislá na konkrétních licencích. Zařízení je možné skládat pomocí modulů. Tuto přednost má zejména SBC Mediant 1000, který má 8 slotů pro různé kombinace modulů. Toto zařízení je možné osadit variabilním počtem Ethernetových portů, FXS, FXO, ISDN2 a ISDN30 porty. Díky tomu jedno zařízení dokáže zastat jakoukoliv funkci v oblasti řízení hlasových toků.

 

Mimo hardware je v nabídce virtuální řešení, tzv. E-SBC. Identické řešení, jaké nalezneme na poli hardwaru, lze nasadit na průměrný virtuální stroj. V takovém případě se řeší jen licenční politika. Toto virtuální řešení má bohužel omezení na VoIP. Propojení s ústřednou zákazníka a Skype for Business však zvládá velmi dobře.

 

Největší novinkou je podpora kolaboračního nástroje Microsoft Teams. Jestliže má zákazník stávající VoIP infrastrukturu s libovolnou ústřednou a chce využít tento kolaborační nástroj naplno, jsou zařízení AudioCodes nejvhodnější volbou. Toto tvrzení podporuje i certifikace těchto zařízení samotným Microsoftem.

 

 

Mimo SBC lze využít IP telefony AudioCodes řady 400, které nabízí plnou podporu a kompatibilitu s řešením Microsoft. Všechny telefony nabízí duální gigabitové porty, využití kvalitních kodeků SILK nebo G.722. Řada 400HD je k dispozici s 5“ dotykový displej s HD rozlišením, jak označení napovídá. V případě propojení se Skype for Business nebo Teams mají přístroje přístup do adresáře těchto aplikací, samozřejmostí je synchronizace historie uskutečněných hovorů, vytváření konferenčních hovorů s hlasitým odposlechem, apod. Rovněž potěší certifikace Microsoftem, možnost mít dohled na kvalitu hovorů a mnoho dalších nadstandardních funkcí.

Pro větší implementace nabízí výrobce platformu EMS (Element Management System), který nabízí standardy pro správu většího množství zařízení, ať už se jedná o mále brány, větší SBC nebo velká MSBR (Multi-Service Business Router), případně i virtualizovaná řešení (E-SBC). Nejen že dokáže ohlídat nečekané výpadky služeb, ale stejně tak je tento systém vhodný pro kontrolu kvality hovorů, vzdálený „provisioning“ a další. V neposlední řadě jistě potěší i přehledné grafické rozhraní s možností tvorby reportů.

description: ; keywords: ;