Wi-Fi řešení pro podnikové a domácí uživatele, přístupové sítě a PTP spoje pro operátory

Cambium Networks - Kompletní bezdrátové sítě s cloud managementem

Americká společnost Cambium Networks, Ltd. vznikla v roce 2011 odkoupením obchodních divizí Canopy a Orthogon společnosti Motorola Solutions kapitálovou společností Vector Capital. Nová společnost navázala na původní produkty a nabízí řešení ve 3 hlavních oblastech – Point to Point spoje (dříve Orthogon), Point to Multi-Point systémy (dříve Motorola Canopy) a Wi-Fi Enterprise sítě (ePMP a cnPilot). Tyto základní produktové řady jsou doplněny o síťový management cnMaestro a instalační nástroj cnArcher pro mobilní telefony. cnMaestro je cloudový nástroj pro správu bezdrátových sítí s možností instalace on-premise u zákazníka. Novou oblastí jsou produkty cnReach pro oblast IoT určené k měření a monitorování rozličných infrastruktur.

Cambium Networks využívá bohatých zkušeností svých vývojových týmů a nabízí spolehlivé, výkonné a moderní řešení vysokokapacitních bezdrátových spojů PTP, systémů pro fixní bezdrátový přístup (FWA) pro široké spektrum frekvenčních pásem licenčních i bezlicenčních a Wi-Fi řešení pro enterprise segment, ale i SoHo uživatele.

Cambium Networks má 3 R&D centra ve Spojených státech, Velké Británii a Indii. Zákazníky z oblasti telekomunikačních operátorů, ISP a enterprise segmentu obsluhuje přes širokou distribuční a partnerskou síť.

 

Management bezdrátových sítí cnMaestro - ZDARMA a k dispozici jak v cloud tak on-premise variantě.

Provozovatelé velkých bezdrátových sítí, jak z oblasti poskytovatelů služeb, tak z oblasti enterprise řešení, potřebují pro efektivní správu a řízení komplexní nástroj. Platforma cnMaestro společnosti Cambium Networks umožňuje správu bezdrátových produktů Cambium PTP, PTMP, cnPilot a cnReach, jak pro outoor tak pro indoor instalace.

cnMaestro je bezdrátový controller a management systém Cambium Networks zařízení. Díky rozsáhlé škálovatelnosti má cnMaestro širokou sadu funkcí zaměřených na zjednodušení správy Cambium zařízení včetně inventory trackingu, daily operations, správy konfigurací, statistik a alarmů.

Full Visibility Across the Network

 • správa celé sítě Point-to-Multipoint a backhaul připojení PTP
 • dashboardy každého zařízení s možností centralizovaného upgrade a konfigurace zařízení minimalizující dobu zaškolení síťových administrátorů

Client End-to-End Wireless Troubleshooting

 • one-click zobrazení všech síťových node týkající se konkrétní problematické oblasti, výsledků testů výkonnosti a latence vč. aktuálního stavu zařízení na jedné obrazovce
 • zobrazení síťových prvků, které mohou způsobovat problémy na mapách Google, umožňuje správcům sítě předcházet těžkostem a zvolit vhodné řešení problémů

Wi-Fi Controller

 • využití social loginu pro přístup k bezdrátovému připojení
 • použití voucherů k autentizaci uživatelů pro přístup k síti a jejím službám

Frictionless Deployment

 • definování konfigurace zařízení a následná automatická aplikace konfigurace v okamžiku instalace zařízení
 • udržování velkých sítí v aktuálním stavu díky snadné správě upgrade a konfigurací

Power of Secure Cloud

 • možnost přístupu k cnMaestro odkudkoli pouze s použitím HTTPS, bez nutnosti VPN
 • zajištění aktuální verze managementu díky cloudové instalaci a nejrychlejší přístup k posledním verzím software pro jednotlivá zařízení
 • zajištění managementu bez nákladů na hardware a bez nutnosti řešit správu a nasazení vlastních serverů

Designed for Wireless

 • cnMaestro nabízí různé možnosti zobrazení bezdrátových sítí včetně map, tabulek a diagramů pro rychlé vyhodnocení zařízení nebo části sítě
 • statistiky a parametry bezdrátové sítě jsou dostupné automaticky, což umožňuje správcům sítě věnovat se návrhu a rozvoji sítě a ne management systému samotnému

cnMaestro je kompletně vybavený systém pro správu bezdrátových sítí, který je dále vyvíjen, vylepšován a rozšiřován o nové funkcionality. Základními funkcemi cnMaestro jsou:

 • hierarchické dashboardy – zobrazení zařízení od vysílače až po klienta customizovanými dashboardy
 • troubleshooting – zobrazení tower-to-edge v jednotné grafice spolu s detaily a stavem WiFi klienta
 • notification – zobrazení aktuálního stavu pomocí alarmů a odstraňování problémů
 • inventory – přístup k používaným zařízením na systémové úrovni dle lokality
 • statistiky a trendy
 • správa upgrade – možnosti plánování upgrade částí sítí s možností časového plánu aktualizací
 • šablony konfigurací – předdefinované šablony konfigurací pro zařízení dle jejich rolí v síti
 • mapy – zobrazení zařízení a jejich propojení v mapách přímo se stavy zařízení a zobrazením klíčových parametrů sítě
 • multiple administrators – hierarchická struktura správců sítě

V závislosti na velikosti bezdrátové sítě a požadavcích na způsob managementu je možné využívat cnMaestro 3 základními způsoby:

 • cnMaestro Cloud – využití managementu provozovaného v Cloudu společnosti Cambium Networks
 • On-Premise – instalace na lokálních serverech operátora, distribuována jako Virtual Machine, stejné funkcionality jako v Cloudu
 • AutoPilot – autonomní možnost správy běžící na cnPilot AP, umožňuje management až 32 AP s maximálně 1000 klienty

cnMaestro management je uživatelům k dispozici zdarma, cnMaestro Cloud umožňuje správu až 10.000 zařízení, On-Premise cnMaestro má omezen počet na 2.500 zařízení. Funkcionalita těchto verzí je stejná, liší se pouze v provozovateli a umístnění serverů. AutoPilot je určen pro malé instalace, kde se všechna AP nacházejí ve stejné L2 síti. AutoPilot je podporován na enterprise přístupových bodech cnPilot.

Dramatický růst segmentu Wi-Fi u ISP stojí za nabídkami internetové konektivity jako služby. Nově vzniklí Managed Service Providers (MSP) mají odlišné požadavky na správu bezdrátových sítí – vedle kompletní správy celé sítě potřebují předat správu nad částí sítě svým zákazníkům – ta vede k požadavkům na hierarchický, multitenantní management systém. Tyto požadavky a funkcionality jsou plně implementovány v cnMaestro.

cnMaestro podporuje bezdrátové Cambium produkty cnPilot enterprise AP E400/500/600, AP pro SoHo nasazení R190/200/201, PMP systémy ePMP1000/2000, ePMP Elevate, PMP450/450i/450m/430, PTP spoje PTP450/450i a M2M produkty cnReach.

 

 

cnPilot Wi-Fi

Produkty cnPilot Wi-Fi jsou založené na bezdrátovém standardu 802.11 a zahrnují produkty pokrývající potřeby domácích uživatelů, podnikových sítí a hotspot řešení, a to jak ve vnitřním, tak venkovním prostředí. Všechny produkty cnPilot se spravují v cnMaestro aplikaci. Mezi zajímavé vlastnosti některých AP se řadí možnost vyhodnocování probe requestů vysílaných bezdrátovými klienty – této vlastnosti lze využít k počítání osob v dosahu AP.

cnPilot Home a Small Business Wi-Fi

cnPilot Home & Small Business jsou zařízení určená do domácností a malých sítí, která díky správě v systému cnMaestro ponechávají plnou správu, monitoring a vzdálenou konfiguraci poskytovateli konektivity ISP. Tyto jednotky jsou pro tento scénář ideální ve spojení s outdoor klientskými jednotkami Cambium.

Jednotky cnPilot Home & Small Business integrují v jednom zařízení bezdrátový přístupový bod 2,4 GHz/5 GHz 802.11n nebo 802.11ac, router, Ethernet switch a některé modely ATA Voice porty a podporu PoE Out napájení pro outdoor jednotky Cambium.

 

cnPilot 802.11ac Enterprise Indoor Wi-Fi

cnPilot Enterprise Indoor Wi-Fi jsou přístupové body pro pokrytí vnitřních prostor ve velkých podnikových sítích s vysokou hustotou klientů a vyššími požadavky na přenosové kapacity. Všechny modely mají duální rádia pracující v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz, gigabitové LAN porty s podporou napájení 802.3af/at a integrované OMNI antény. Základní model E400 podporuje standard 802.11ac, ostatní modely jsou novější 802.11ac Wave 2. E430 je AP určené k montáži na zeď a navíc nabízí další 3 GE porty pro připojení uživatelských zařízení. Je ideální pro instalaci v hotelových pokojích nebo nemocnicích. Modely E410 a E600 přidávají i podporu MU-MIMO, nejvyšší model EH600 podporu 4x4 MIMO s celkovou kapacitou 3,85 Gbps.

 

 

cnPilot 802.11ac Enterprise Outdoor Wi-Fi

cnPilot Enterprise Outdoor Wi-Fi jsou přístupové body pro venkovní instalace. Všechny modely mají duální rádia pracující v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz, gigabitové LAN porty s podporou napájení 802.3af/at. Outdoor jednotky mají krytí IP67 a jednotlivé modely se liší typem integrované antény – model E500 se všesměrovou anténou, E501S se sektorovou anténou s širokým svazkem 90° - 120° a verze E502S naopak se sektorovou anténou s úzkým svazkem 30°, která je určená pro aplikace, kde potřebujeme úzce vymezit oblast pokrytí.

 

 

ePMP 1000 Hotspot

ePMP1000 Hotspot je spolehlivé, cenově dostupné venkovní AP pro veřejné Wi-Fi a areály. Dvě varianty řešení, 2,4 GHz nebo 5 GHz, obě ve standardu 802.11n nabízejí atraktivní variantu venkovního řešení pro poskytovatele služeb.


 

 

 

 

Cambium Point-to-Multipoint

Multipointové systémy nabízí společnost Cambium pro kmitočtová pásma <6 GHz, a to jak pro volná, tak pro licenční pásma. Vedle systémů ePMP založených na standardu 802.11 určených pro volná pásma 2,4 GHz a 5 GHz jsou v nabídce PMP řešení i proprietární systémy pro volná pásma a licenční pásma – v ČR a SR především pásmo 3,7 GHz. Proprietární řešení přinášejí uživatelům technická vylepšení oproti standardu, která ve finále vedou k navýšení kapacity základnových stanic, případně k rychlejší implementaci nových technologií, jako je Massive MU-MIMO 14x14 u produktové řady cnMedusa 450m.

Instalaci PMP technologií usnadní technikům bezplatná Android aplikace cnArcher, která pomáhá při nastavení jednotek, směrování antén a zprovoznění pomocí mobilního telefonu.

cnMedusa PMP450m

V nejnovějším multipointovém systému PMP450m je využita nová technologie cnMedusa, dosahující přenosové kapacity 550 Mbps/20 MHz kanál. Inovativní technologie cnMedusa je již dnes schopna nabídnout „5G“ kapacitu bezdrátových sítí.

Technologie cnMedusa dosahuje vynikajících parametrů použitím:

 • Massive Multi-User MIMO – kombinací Beamformingu a multiple RF chains je dosaženo až 3x vyšší přenosové kapacity oproti běžným technologiím
 • 14 x 14 MIMO – použitím vícenásobných RF Tx/Rx chains je možná současná, obousměrná komunikace až se 7 klientskými jednotkami
 • integrovaná antenna array – využitím integrované 90° sektorové antény s beamformingem je dosaženo vysoké spolehlivosti a vynikajícího pokrytí

Kombinací těchto inovativních technologií je dosaženo vynikajících přenosových parametrů:

 • kapacita 90° sektoru 550 Mbps/20 MHz a >1 Gbps/40 MHz kanál
 • spectral efficinecy 20 bps/Hz a 40 bps/Hz při opakovaném využití RF kanálu
 • maximální počet klientských stanic 238/sektor
 • rychlost až 250 Mbps/klientskou jednotku
 • současná obousměrná komunikace až se 7 klientskými jednotkami

Společnost Cambium i u této technologie zajišťuje zpětnou kompatibilitu s předchozími PMP systémy. Zákazník používající předchozí technologie PMP450 a PMP450i může pouhou výměnou základnové stanice a bez nutnosti měnit velký počet klientských stanic, využít možností technologie cnMedusa. Techhnologie cnMedusa je dostupná jako PMP450m pro volné pásmo 5 GHz a pro licenční pásma 3 GHz (3,3 – 3,8 GHz). Jedná se o proprietární technologie, ale díky tomu přináší možnosti, které budou implementovány až v budoucích standardech a např. v porovnání s LTE technologiemi nabízí již dnes modulaci 256QAM i pro uplink směr, kapacitu 250 Mbps/klienta a 14x14 MU-MIMO.  

 

PMP

Multipointový přístupový systém Cambium PMP450i, založený na proprietárním protokolu pro pásma 3 GHz a 5 GHz, je určený pro poskytování širokopásmové konektivity operátory a ISP. Systém PMP450i je založen na časovém multiplexu TDD a proprietárním řešení přístupu k médiu s využitím časového pollingu, který zajišťuje spravedlivý a pravidelný přístup všech klientských jednotek k přístupovému bodu, což se ve výsledku odráží v nízké latenci 3-5 ms. Přístupový bod/sektor umožňuje připojení až 238 klientských stanic a systém je tak vhodný pro vysokorychlostní konektivitu s podporou voice a video aplikací. Technologie využívá modulace až 256QAM v downlink i uplink směru, a tím nabízí vysoké přenosové rychlosti i v uplink směru. Kapacita systému je cca 250 Mbps/40 MHz kanál. Pro maximální využití frekvenčního spektra je systém vybaven synchronizací vysílání základnových stanic/sektorů pomocí GPS signálu, čímž je zamezeno vzniku rušení mezi jednotlivými site/sektory operátora. Pokud operátor využívá jako backhaul konektivitu PTP spoje Cambium, je možné synchronizovat i jejich vysílání.

Spojení výhod proprietárního řešení s vlastnostmi licenčního pásma 3,7 GHz přináší velmi zajímavý mix funkcionalit a vlastností, které systém PMP450i řadí na vrchol technického řešení FWA systémů.

Licenční pásmo 3,7 GHz umožňuje provozovatelům využívat vysoce kapacitní řešení pro poskytování konektivity na vzdálenosti větší než 10 km pro spoje na přímou viditelnost, ale je schopen pracovat i v režimu nLOS (near Line-of-Sight). Kapacita základnové stanice při použití sektorových antén a 2x 20 MHz kanálů ABAB je 500 Mbps/40 MHz.

Velkou výhodou řešení společnosti Cambium Networks je ochrana investice operátora, kdy výrobce zajišťuje kompatibilitu klientských stanic starších modelových řad s novými základnovými stanicemi.

Tím je zajištěn rychlý a ekonomicky optimální přechod na nové technologie. Klientské jednotky předchozí modelové řady PMP450 jsou tak plně kompatibilní s novějšími PMP450i.

 

ePMP

Multipointové systémy ePMP založené na standardu 802.11 jsou tvořeny přístupovými body a klientskými jednotkami v různých provedeních s integrovanými anténami nebo pro použití s externími anténami. Řada ePMP 1000 pro pásmo 2,4 GHz nebo 5 GHz podporuje standard 802.11n 2x2 MIMO, ePMP 2000 v 5 GHz provedení přidává podporu beamformingu pro zlepšení signálových poměrů a nejnovější řada ePMP 3000 standardu 802.11ac Wave 2 zahrnuje jednotky 2x2 MIMO, ale i 4x4 MU-MIMO s podporou beamformingu.

 

 

ePMP Elevate

ePMP Elevate je upgrade non-Cambium 802.11n klientských bezdrátových jednotek na vyšší výkonnostní úroveň poskytovanou systémy ePMP 2000 a ePMP 3000 včetně výhod GPS synchronizace, inteligentního filtrování pro minimalizaci interferencí nebo Smart beamformingu.

Nasazení ePMP Elevate spočívá v nahrání firmware do non-Cambium CPE a použití ePMP 2000/3000 přístupového bodu s nahranou Elevate licencí. Tím se docílí bezvýpadkového „přepnutí“ staré 802.11n sítě na nové funkcionality ePMP systému. Provozovatel tak navýší kapacitu své sítě s využitím starších klientských jednotek s minimálními náklady a časovými ztrátami. ePMP licence pro klientské jednotky jsou zdarma, nutné je pouze zakoupit přístupový bod ePMP s příslušnou licencí. Vzhledem k použití efektivního MAC protokolu systému ePMP a spravedlivému přístupu k přenosovému médiu je možno připojit k přístupovému bodu až 120 klientů. ePMP Elevate je k dispozici pro klientské jednotky Ubiquiti a Mikrotik, s plánovanou dostupností pro další vendory. ePMP Elevate ukazuje, jakým způsobem se společnost Cambium Networks snaží prodloužit životnost technologií a zlepšuje návratnost investic do bezdrátových sítí.

 

 

Cambium Point-to-Point

Společnost Cambium Networks má v nabídce široké portfolio vysokokapacitních spojů Bod-Bod pro operátorské prostředí a enterprise sítě. Vzhledem k rozdílným požadavkům na spoje najdeme v nabídce full-outdoor řešení pro spoje s indoor a outdoor částí. V operátorském segmentu se uplatní spoje s E1/T1 nebo ATM rozhraními, v ISP segmentu budou výhodou all-in-one venkovní jednotky s ethernet rozhraními. Portfolio spojů zahrnuje jak spoje pro volné pásmo 5 GHz, tak FDD spoje PTP820 s kapacitou 1 Gbps full duplex pro licenční pásma 6 – 38 GHz.

PTP450 je TDD spoj pracující v pásmech 3,5 GHz a 5 GHz s kapacitou 300 Mbps, jeho novější verze PTP450i je určena jen pro pásmo 5 GHz. Spoj PTP550 využívající standard 802.11ac poskytuje v 5 GHz pásmu kapacitu až 1,4 Gbps. Velmi zajímavou novinkou je model PTP670 s kapacitou 450 Mbps určený pro pásmo 5 GHz. Tento spoj umožňuje realizovat bezdrátové připojení nejen na přímou viditelnost (LoS), Near LoS (nLoS), ale i na nepřímou viditelnost (NLoS). Navíc k tomu přidává možnost vytvořit malý multipointový systém HCMP (High Capacity Multipoint), kde je možné k jedné stanici připojit až 8 klientských stanic.

 

 

cnReach

Produkty cnReach zabezpečují úzkopásmové bezdrátové připojení s enkrypcí 128/256-bit na velké vzdálenosti s využitím v průmyslové automatizaci, řízení nebo pro SCADA telemetrii. Jsou ideálním pro nasazení v M2M a IoT projektech. cnReach umožňují připojit spínací obvody, čidla, ethernet a sériové porty do jedné sítě pracující v pásmech 450 MHz, ale i 220 MHz, 700 MHz nebo 900 MHz.

 

 

description: ; keywords: ;