ExtremeCloud™ IQ - cloudový management 4. generace

Extreme Networks - komplexní síťová řešení založená na cloudu

Potřebujete konsolidovat stávající nebo postavit novou síťovou platformu pro střední nebo větší společnost? Máte globální nebo regionální pobočky? Jedná se o výrobní závody, obchodní prostory nebo kanceláře? 

To pravé řešení, které vás nebude brzdit na cestě digitální transformace, je moderní cloud management koncepce od Extreme Networks. Náklady na výstavbu i provoz snižuje pomocí inovativní cloud-enabled správy. Pro střední či velké podniky a pobočkové kanceláře představuje ideální síťovou platformu s distribuovanou inteligencí Wi-Fi sítí, hostovanou nebo privátní cloud management aplikací. Podstatné zjednodušení správy přinášejí u Extreme Networks i integrované VPN pobočkové routery, které umožňují nasazení principů SD-WAN.

Tato koncepce dává uživatelům možnost maximální flexibility - jednoduše začít s malou sítí a průběžně rozšiřovat bez omezení a skokových nákladů.

 

Rozdělená funkcionalita kontroléru

Bezdrátová část sítě začíná u většiny podniků rychle získávat na důležitosti. Vyměnili jsme desktopy za notebooky a přinesli si své iPhony, iPady a Androidy. A chceme konektivitu srovnatelnou s připojením kabelem ve všech parametrech. WiFi se pro většinu uživatelů stává jasným primárním přístupovým médiem. Aktuální široce používaná koncepce WLAN obsahuje centrální řídící jednotku - kontrolér, který má na starosti veškeré složitější úlohy především kooperativního charakteru. S rostoucím významem bezdrátové sítě rostou i požadavky na kontrolér.

Je skutečně vhodné, aby jeden prvek v síti řešil požadavky všech vysocekapacitních přístupových bodů přenášejících majoritu přenesených dat? Pak by v případě výpadku kontroléru nebo přístupu k němu došlo ke kolapsu celé sítě. V takové koncepci je logicky třeba použít redundantní kontrolér, který významně zvyšuje náklady na pořízení.

Distribuovaná inteligence

Extreme Networks přináší velice jednoduché, ale originální řešení. Funkcionalitu kontroléru rozděluje mezi jednotlivé přístupové body a management systém, který může být spuštěn lokálně jako VMware aplikace nebo dedikované zařízení, nebo jako služba v cloudu. Příkladem takto pojaté distribuované inteligence je i internet. Jednotlivé routery nemají žádný centrální kontrolér, který by bezprostředně řídil jejich činnost.

Pokračující decentralizace podnikové sféry vytváří silný tlak na IT, aby vytvořilo pro pracovníky mimo centrálu stejné podmínky přístupu k firemním zdrojům. Budování VPN sítě je však buď velmi nákladné, pokud se používá profesionální vybavení, nebo náročné na technickou zdatnost uživatelů a případný support ze strany IT.


Extreme Networks má i tentokrát odpověď. Extreme Routing je SD-WAN koncepce založená na využití cloudu. VPN Gateway Virtual Appliance (VGVA) je rozšíření ExtremeCloud IQ managementu v obou jeho podobách. Jednotlivé pobočky nebo pracovníci mimo centrálu se připojují pomocí routeru. Samotné připojení je otázkou několika kliknutí a zaručuje robustní nasazení všech firemních síťových politik od 2. do 7. vrstvy OSI modelu. Srovnatelnou úroveň nabízela doposud pouze velmi komplexní a nákladná řešení. Implementace velmi rozsáhlých VPN sítí o stovkách nebo tisících poboček je s Extreme Networks snadným a rychle proveditelným úkolem. Navíc za zlomek investičních i provozních nákladů.

 

Přístupové body

 

Přístupové body Extreme Networks tvoří nový inovativní přístup k podnikovým bezdrátovým sítím díky distribuované inteligenci. Toto řešení přináší značný technologický posun, úsporu finančních prostředků a možnost jednoduché a levné škálovatelnosti do budoucna.

 

Přístupové body jsou organizovány do tzv. úlů (hives), kde si vzájemně sdílejí řídící informace, poskytují možnost rychlého a zabezpečeného L2/L3 roamingu, koordinovaně proměřují radiofrekvenční podmínky prostředí, sdílejí bezpečnostní informace, poskytují řízení kvality služeb (QoS) a v neposlední řadě jsou schopny pracovat v režimu MESH.

Přehled všech Extreme Networks AP včetně popisu naleznete zde.

 

Switche

Switche od Extreme Networks poskytují nervový systém autonomního podniku prostřednictvím jednoduchých, bezpečných a automatizovaných sítí. Díky použití IP Fabric je nasazení a správa velmi snadná. Vysokou úroveň zabezpečení napříč celou sítí zajišťují konzistentní politiky založené na rolích, aplikoavatelné na jednotlivé uživatele, zařízení i aplikace. Přepínače navíc pomáhají zabezpečit síťový provoz dle IEEE 802.1AE MACsec. 

Switche podporují velmi bohatou aplikační telemetrii, která se dá využít v kombinaci s XIQ i Extreme Analytics. Poskytuje komplexní analytiku sítí a aplikací. Vylepšete zabezpečení a umožněte rychlejší a efektivnější odstranění problémů sítě s viditelností na L2-L7. Extreme switche mohou dokonce hostovat různé aplikace - bez ovlivnění výkonu. Ty mohou přispět k analytickým nebo bezpečnostním možnostem systému.

V neposlední řadě je nutno zmínit rozsáhlou podporu pokročilého napájení PoE, které je důležité pro výstavbu vysoce výkonné Wi-Fi sítě.

Branch routery

Administrátorům stačí nastavit pouze jednu konfiguraci pro vzdálená zařízení přes HiveManager a v momentě, kdy je branch router (BR) připojen k síti, získá automaticky tuto konfiguraci.

BR umožňují administrátorům provozovat tisíc vzdálených kanceláří připojených VPN stejně snadno jako jednu jedinou.

BR mohou být nasazeny několika různými způsoby pro maximální pohodlí a efektivitu nákladů. Zákazníci si mohou koupit BR a nasadit/spravovat je jako obvykle, nebo lze BR dodat v konceptu Branch on Demand. Toto předplatné zahrnuje BR a objednání licence pro ExtremeCloud IQ pro maximální flexibilitu.

Protože většina z provozu generovaného na pobočce nebo odlehlých místech je přístup na internet, Extreme Networks pomocí patentované Cloud Proxy automaticky přesměruje provoz přes tzv. cloud-based službu zabezpečení webu, která výrazně snižuje požadavky na šířku pásma tím, že eliminuje potřebu směrovat provoz ze vzdálené kanceláře nebo od mobilního uživatele zpět do centrály pro filtrování.

Přehled všech Extreme Networks branch routerů včetně popisu naleznete  zde.

Síťový management - ExtremeCloud IQ (XIQ)

 

ExtremeCloud IQ je out-of-band Network Management System (NMS) pro jednoduchou konfiguraci politik, aktualizace firmwaru u síťových zařízení a sledování až tisíců Extreme Networks přístupových bodů, switchů a routerů. Revoluční nové uživatelské rozhraní umožňuje snadno a intuitivně vytvářet a nasazovat jednotné LAN a WLAN politiky napříč všemi vašimi sítěmi.

XIQ nabízí real-time správu topologie, sledování výkonu sítě, informace o klientech s cílem zjednodušit řešení problémů, plánování kapacit a správu bezpečnostní politiky pro sítě WLAN i vzdálené kancelářské sítě. XIQ také umožňuje nastavovat a spravovat politiky a zabezpečení pro privátní zaměstnanecká zařízení (Bring Your Own Device - BYOD). Při výpadku spojení sítě s XIQ se bezproblémová funkce sítě nijak neohrozí, všechna Extreme Networks zařízení jsou vybavena distribuovanou inteligencí a jsou schopna pracovat na 100% svého výkonu i bez dohledu (na rozdíl od řešení s kontrolérem).


Reference

Řešení Extreme Networks XIQ si rychle získává oblibu mezi zákazníky na celém světě. Především je vidět zřetelný zájem zákazníků z následujících odvětví – zdravotnictví, průmyslu, logistiky, maloobchodu, školství a místní samosprávy. Mnoho telekomunikačních operátorů a systémových integrátorů využívá XIQ jako platformu pro managed services (MSP - Managed Services Provider). Enormně zajímavé je pak řešení pro zákazníky s distribuovanou infrastrukturou.

  • Student Agency
  • RegioJet
  • Centrum Holdings (Centrum.cz)
  • Veolia
  • Deloitte
  • UNESCO
  • Vodafone
  • 7-Eleven
  • Gore (výrobce GORE-TEX)
Chcete-li se dozvědět více informací k jednotlivým prvkům, klikněte na příslušné odkazy viz výše a případně využijte filtr, který je k dispozici.

description: ; keywords: Wifi; WiFi; IEEE 802.11; IEEE 802.11a; IEEE 802.11b; IEEE 802.11n; IEEE 802.11 n; outdoor wifi;;