SFP vložné moduly

SFP moduly (Small Form-factor Pluggable)

Jde o technický standard optických vložných transceiverů, definovaný v květnu 2001 skupinou MSA. Jedná se o kompaktní optický transceiver, resp. modul, převodník, používaný v telekomunikačních a datových sítích. SFP modul je populární, rozšířený a výrobci aktivních optických komponent masivně podporovaný modul. Jeho modernější konstrukce postupně vytěsňuje starší GBIC moduly. Narozdíl od GBIC modulu má modul SFP technologie přibližně poloviční velikost - menší rozměry umožňují osazení aktivních prvků v hustotě až 24 portů pro SFP moduly na 1U.

SFP modul je osazený zpravidla duplexním LC konektorem (výjimku tvoří některé jednovláknové bi-directional SFP a metalické SFP transceivery). SFP moduly se vyrábí a dodávají v mnoha variantách podle použitého typu vlákna, přenosového protokolu, překlenované vzdálenosti (až 200km) a vlnové délky.Většinu SFP modulů je možno na přání dodat s digitální diagnostikou (DMI) dle standardu MSA SFF-8472.

OEM SFP

Speciální CWDM SFP moduly nacházejí stále častější uplatnění při zvyšování kapacity stávajících optických tras. Optické transceivery dnes nachází použití v řadě aplikací např. zmiňované vlnové multiplexy CWDM a DWDM, měřící technika pro optické sítě, či FTTx systémy (FTTB, FTTO, FTTH, FTTD atd).

 

Dostupnost SFP modulů dle hledaných parametrů (aplikace .. kompatibilita výrobce)

Alternetivo dnes pokrývá kompletní sortiment transceiverů.

SFP transceivery pro použití i v produktech třetích výrobců jsou dostupné k odběru ihned, méně běžné typy (STM, Fiber Channel a pod.) pak do 2 - 3 týdnů.

V tabulce níže jsou "na proklik" připravené filtry pro SFP moduly dle požadované značky:

Moduly se speciálním firmwarem kompatibilní s produkty dalších hlavních výrobců dostupných na našem trhu jako Alcatel, Allied Telesyn, Avaya, Extreme, Entrasys, Foundry, HUAWEI, Netgear, SMC a Trendnet, jsou dostupné také, ale preferujeme telefonickou konzultaci.

Portál B2B Alternetivo nabízí snadnou orientaci v produktových řadách a velmi jednoduchý výběr správného modelu skrze parametrický filtr.

.

 

Používané zkratky a názvosloví:

OC, Optical Carrier == Série fyzických protokolů (OC-1, OC-2, OC-3 atd.) definovaných pro standard přenosu technologií SONET. Základní rychlost je 51,84 Mb/s (OC-1), další stupně jsou násobky této rychlosti podle čísla v označení protokolu. Používá se hlavně v USA, v Evropě je operátory používaný spíše standard SDH.

SDH Synchronous Digital Hierarchy == Standard definující formáty a rychlosti pro přenosy dat po optických kabelech. SDH je obdoba amerického standardu SONET, včetně základní rychlosti STM-1 155,52 Mb/s.

STM-1, Synchronous Transport Module Level 1 == Jeden z mnoha formátů SDH, specifikující strukturu rámců pro linky 155,52 Mb/s používaný pro přenosy v operátorských sítích. Další stupně (STM-4, STM-16) jsou násobky základní rychlosti.

Fiber Channel == Gigabitová přenosová technologie primárně používaná v SAN (Storage Area Network) sítích pro propojení diskových a datových polí např. se servery. Pracuje většinou redundantně, ale nasazuje se někdy i na spoje bod-bod. Jako přenosové médium slouží nejen optické, ale i metalické kabely. Fiber Channel produkty jsou dostupné ve verzích 1, 2, 4 a 8Gbps. V současnosti již existuje standard na 10Gb.

Gigabit Ethernet == Technologie typu Ethernet zajišťující přenosovou rychlost až 1Gbps. Definována byla standardem IEEE 802.3z v roce 1998 (pro optické kabely 1000BASE-SX, 1000BASE-LX a 1000BASE-CX pro vyvážené stíněné metalické kabely s dosahem jen 25m) a rozšířena byla v roce 1999 standardem IEEE 802.3ab (pro metalické kabely Cat5e, Cat6 - 1000BASE-T). Od vydání standardu IEEE 802.3ab došlo k postupnému rošíření této technologie z páteřních spojů až do dnešní podoby, kdy je běžné připojování koncových uživatelů touto rychlostí.

10 Gigabit Ethernet == Technologie typu Ethernet zajišťující přenosovou rychlost až 10Gbps. Definována byla standardem IEEE 802.3ae v roce 2002.

DMI == Sada diagnostických funkcí optického transceiveru dle standardu MSA SFF-8472. Transceivery vybavené digitální diagnostikou umožňují i vzdáleně v reálném čase sledovat provozní teplotu, napětí, výkon vysílače, úroveň přijímaného signálu a další údaje související z provozem optického transceiveru.SFP moduly pro přenos po dvou optických vláknech (dvouvláknové)

OEM SFP

Singlemode

 

Multimode

 

SFP transceivery pro CWDM a DWDM vlnový multiplex

 

SFP moduly pro přenosy dat po jednom optickém vlákně (jednovláknové)

Singlemode

 

Multimode

 

SFP moduly pro metalické kabeláže (RJ-45)

OEM SFP

 Reference

Výhody používání OEM modulů získávají rychle oblibu mezi zákazníky na celém světě. Z identických důvodů říkají "Ano" transceiverům od Alternetiva i místní ISP operátoři, systémoví integrátoři a také dodavatelé ICT technologií.

ICT firmy

 • AG COM
 • IBM Česká republika
 • INTERCOM SYSTEMS
 • NECOSS
 • Siemens Enterprise Communications
 • SuperNetwork
 • ÚVT

Operátoři

 • ČD - Telematika
 • Dial Telecom
 • Telefónica Czech Republic
 • TETA s.r.o.
 • T-Systems Czech Republic
 • UPC Česká republika

Státní správa

 • Krajský úřad Plzeňského kraje
 • Krajský úřad kraje Vysočina


Více informací k jednotlivým modulům jsou přímo zde na přehledové stránce.

description: SFP přehled a základní popis SFP transcieverů; keywords: SFP optické transceivery, SFP optické moduly, SFP transciever, SFP modul, SFP, CISCO SFP compatible, SFP CISCO, SFP HP, cisco compatible sfp, hp compatible sfp, compatible sfp, conector sfp, router puertos sfp cisco;;