Optické kabely nejen pro FTTx aplikace

Optika - médium pro aplikace budoucnosti

S rostoucím počtem i kvalitou nabízených služeb rostou zároveň i požadavky na šířku pásma přístupových sítí. Díky nastupujícímu současnému trendu služeb triple play (TV, internet, telefon) dochází k velkému rozmachu vláknové optiky, především pak optických přístupových sítí FTTx – Fiber To The (Building, Home, Office, Desk).

Více informací k jednotlivým kabelům přímo zde na přehledové stránce.

 

Optické vlákno

Optický kabel

Schopnost optického vlákna přenášet data vysokou rychlostí na velké vzdálenosti je založena na principu totálního odrazu světelného paprsku. Vlákno je vždy tvořeno ze dvou částí – jádra a pláště. V současné době existují dva typy vláken, jednovidová (SM – singlemode) a vícevidová (MM – multimode). Rozdíl mezi SM a MM je pak v přenosových rychlostech, délce trasy, použitých světelných zdrojích a také v ceně. Optické vlákno SM v podstatě nemá limit pro přenášený objem dat a jeho ohromná šířka pásma je tak zárukou dlouhodobé investice – při nedostačující kapacitě nahradíme staré aktivní prvky novými a bez zásahu do již nainstalované trasy můžeme pokračovat ve zvyšování přenosové rychlosti. Po jediném SM vlákně s potlačenou útlumovou špičkou (low waterpeak) dle normy G. 652D, která je dnes již standardem, můžeme s dnešními pokročilými DWDM multiplexy přenášet desítky terabyte dat za sekundu. Na poslední míli jsou dnes pak jasnou volbou optická vlákna dle G.657A, nejčastěji pak G.657A2 (2020) či dnes již také ekonomická vlákna typu G.657B3. Tato vlákna mají významně sníženou citlivost na ohyb, a tak v podstatě všechny typy DROP kabelů dnes využívají tato vlákna.

 

Optický kabel

Optický kabel

Samostatné vlákno je však křehké a nesnášející vlhkost, a tak jej musíme chránit přídavnými ochrannými vrstvami – ty pak dohromady tvoří optický kabel. Základní dělení kabelů je podle sekundární ochrany vlákna. Kabely jsou buď suché (breakout, mini-breakout), kde je každé vlákno chráněno přídavnou vrstvou bužírky (LSZH či PVC), či jsou kabely gelové (tzv. loosetube), kde jsou vlákna hromadně v jedné trubičce vyplněné gelem – ten slouží jako sekundární ochrana zejména proti vlhkosti. Nabídka výrobců je již dnes velmi pestrá, a tak podle způsobu instalace a umístění kabelových tras můžeme vybírat z mnoha konstrukcí. Výrobci mohou při konstrukci použít různé materiály plášťů, ochranné vrstvy (aramidová příze, skelná příze, kovové armování, bobtnavé šňůrky či pásky proti podélnému pronikání vody atd.). Do budov (kanceláře, hotely, bytové domy) volíme kabely LSZH, které v případě požáru neprodukují nebezpečné jedovaté plyny a nevytváří další kouř (LowSmokeZero Halogen). Pro běžné instalace v MAN i LAN sítích ve venkovním prostředí pak raději sáhneme po robustnějším provedení SJAD (Single Jacket All Dielectric) s tvrdším PE pláštěm, který umožňuje zafouknutí či zatažení do HDPE chráničky. Dostupné jsou i kabely SJSA/DJSA (Single/Double Jacket Single Armored) s ocelovým armováním – armování slouží jako ochrana proti hlodavcům, a zároveň umožňuje instalaci přímo do země.

Posledním a aktuálním trendem je pak používání mikrokabelů, které lze zafouknout do mikrotrubiček či zatáhnout do klasické HDPE trubky. Výhodou jsou malé rozměry (až 288 vláken do průměru kabelu 10,5 mm) a nižší počáteční investice - jedná se o aktuálně preferovanou variantu. Pro závěsné instalace použijeme kabely s nosným ocelovým lankem (pro tvar průřezu připomínající číslo 8 se značí jako Figure 8), či dielektrické kabely ADSS (All Dielectric Self Supporting) pro instalaci např. na tramvajové troleje, či stále oblíbenější chytré kabely typu DROP 3 mm či FLAT DROP konstrukce.

 

Alternetivo - kompletní portfolio optických kabelů

Níže uvedené produkty jsou pouze úzkým výběrem z kompletního portfolia optických kabelů. Na přání lze vyrobit kabel téměř jakékoliv konstrukce – různé počty a typy vláken, materiály pláště (PVC, LSOH, NY, MDPE, HDPE, TRPE, …), ochrany (proti hlodavcům, vlhkosti, střelným zbraním). Kabely jsou připraveny pro všechny možné aplikace – pro pokládku přímo do země, k zafouknutí do trubek, pokládku do žlabů nebo kabely určené pro zavěšení. Vlákna v kabelech jsou dostupná v provedeních SM OS1/OS2; MM OM1, OM2, OM3 a OM4. SM vlákna jsou již vždy v provedení low water peak dle standardu G. 652C/D či G657A (DROP kabely) a jsou tak vhodná pro technologie vlnového multiplexu CWDM/DWDM.

Portál B2B Alternetivo nabízí snadný výběr požadovaného optického kabelu skrze parametrický filtr.Více informací k jednotlivým kabelům přímo zde na přehledové stránce.

 

Příslušenství, půjčovna a konzultace

V našem sortimentu naleznete celou řadu příslušenství k dodávaným optickým kabelům od mnoha světových výrobců. Poradíme vám, jak konkrétní kabel preparovat a doporučíme vám vhodné nářadí: od preparace, čištění a inspekce, zalamování, svařování optických vláken a další potřeby pro práci s optikou. Pro samonosné kabely všech konstrukcí pak nabízíme upínací materiál pro jejich uchycení např. ke sloupu či zdi.

Montáž optických sítí

Při nákupu kabelů speciální ceny zápůjčky.

Naše půjčovna je vybavena zafukovačkou PRM-196 včetně kompresoru a druhým zafukovacím setem ULLTIMAZ E25 spolu s malým kompresorem Airboy.

 

Optické kabely ZCOMAX

Vybrané optické kabely pod značkou ZCOMAX dodáváme od předních korejských, indických a tuzemských výrobců. Vynikají nízkými cenami a především špičkovou kvalitou, která je založena na našich dlouhodobých zkušenostech s vláknovou optikou. Kabely ZCOMAX jsou zpravidla drženy skladem a lze tak pružně uspokojit požadavky zákazníků z našeho skladu v Praze.

Mikrokabely ZCOMAX s redukovaným průměrem

Tyto mikrokabely se zmenšeným průřezem jsou zajímavou alternativou ke klasickým mikrokabelům. Kabel má 4mm v průměru oproti běžným 6mm. Redukce je dosaženo především použitím vláken s primární ochranou 200µm (oproti běžným 250µm).

Kabel pak disponuje nylonovým pláštěm a je primárně určen pro instalaci zafukováním do mikrotrubiček, a to od vnitřního průměru 5,5mm.

Kabely pro datacentra Novobit

Celá řada typů optických kabelů NOVOBIT ze Švýcarska, které jsou určeny především pro instalaci do vnitřních prostředí:

 • datacentra
  vnitřní optické propoje
  Fiber-to-the-Desk aplikace
  Fiber-to-the-Office aplikace
  Fiber-to-the-Home optické přístupové sítě (část uvnitř domu)

Všechny tyto kabely mají plášť LSOH, velké množství kevlaru v plášti a díky naprosto unikátní konstrukci jsou dokonale ohebné ve všech směrech.

K dispozici jsou varianty pro zatahování/zastrkávání do trubek i varianty pro zafukování, jedná se tak o první ucelenou nabídku profesionálních kabelů pro vnitřní prostředí na trhu.

Standardy, které NOVOBIT kabely splňují, a jež jsou důležité pro instalaci ve vnitřním prostředí jako je datacentrum, či domy a domácnosti.

IEC 60794-1-2 F1 Teplota (Temperature)
IEC 60794-1-2 E1 Odolnost v tahu (Tensile Performance)
IEC 60794-1-2 E3 Odolnost proti drcení (Crush Resistance)
IEC 60794-1-2 E4 Odolnost na úder (Impact)
IEC 60794-1-2 E6 Opakovaný ohyb (Repeated Bending)
IEC 60794-1-2 E7 Kroucení (Torsion)
IEC 60794-1-2 E11 Ohýbání (Bending)
IEC 60754-1/-2 Zero Halogen,
EN 50267-1-2/-2-2 Nekorozivní plyny (non-corrosive gases)
EN 60332-1-2 Odolnost vůči hoření (Flame retardant)
EN 61034-1/-2, EN 50268-1/-2) Kouřivost (Smoke emission)

 

Samonosné optické kabely typu FLAT DROP, PE plášť, SM G657A

FLAT DROP FTTx jsou samonosné kabely navržené pro závěsné venkovní instalace. Výhoda je instalace v jednom kroku bez pomocného lanka, nebo samonosné chráničky a stálé přenosové parametry v širokém rozmezí teplot. Provedení FLAT a promyšlené samosvorné úchytky umožňují velmi jednoduchou a rychlou instalaci bez nutnosti speciálního vybavení. Nosné prvky jsou dielektrické (FRP tahové členy pod pláštěm) a díky vysoké pevnosti v tahu umožňují instalaci převěsem až na vzdálenost 100m bez další opory.

 • 12 SM G657 A1 vláken v kabelu 7,2 × 3 mm
 • 24 SM G657 A1 vláken v kabelu 8,3 × 3,3 mm
 • vhodné pro převěsy až do 100m 
 • plášť odolný vůči UV záření
 • velmi malý rozměr kabelu
 • dielektrická konstrukce zjednodušuje instalaci
 • dostupné příslušenství pro uchycení

 

Optické DROP FTTx samonosné kabely, PU plášť, vlákna SM G657A1

ZCOMAX DROP FTTx kabely jsou vyvinuty speciálně pro aplikace přístupových optických sítí. Plášť je vyroben z materiálu PU (PolyUrethan) a splňuje parametry FR. Zvýšená pevnost v tahu (800 N), daná velkým množstvím kevlaru pod pláštěm, umožňuje hrubší zacházení při instalaci. Snadnou instalaci dále ulehčuje praktické balení v papírovém boxu s cívkou uloženou na kovových ložiskách. Výhodou tohoto kabelu jsou optická vlákna dle normy G.657A 1 (zvýšená odolnost na makroohyby).

 • 2, 4, 8 nebo 12 optických vláken singlemode G657A2
 • varianta se 2 vlákny G.657B3 (extra nízký povolený poloměr ohybu)
 • malý vnější průměr (3 až 3,5 mm) a nízká hmotnost
 • univerzální vnější/vnitřní provedení - PU plášť (Flame Retardant)
 • barva pláště bílá či černá
 • možnost instalace zatáhnutím, uložením, či jako převěs např. mezi budovami
 • převěs až 80m, kompletní příslušenství pro instalaci převěsem
 • praktické balení v papírovém boxu (1000 m)
 • velmi nízký minimální povolený poloměr ohybu (2,4cm)
 • certifikace EN60332-1-2 (Eca)
 • vysoká adheze mezi pláštěm a aramidem pod pláštěm – nenahrnuje se na kotvě

 

 

 

Optické DROP AIRBLOWN kabely, NYLON, vlákna G.657A2

ZCOMAX DROP AIRBLOWN jsou mikrokabely předurčené k přímému zafouknutí do mikrotrubičky. Tyto kabely vynikají především svým minimalizovaným průměrem průřezu – 1,7mm pro verzi se dvěma SM vlákny a 1,9mm u 4-vláknového provedení a svou nízkou vahou (3kg respektive 3,5kg/km). Komfort práce velmi usnadňuje NYLONOVÝ plášť, který podstatně snižuje tření kabelu při samotném zafukování, přičemž je možné dosáhnout délky až 2km pro jeden zafouknutý kabel. DROP AIRBLOWN je tedy vysoce vhodným řešením pro FTTH aplikace, konstruované metodou mikrotrubičkování. DROP AIRBLOWN provedení je aktuálně dostupné ve variantě 2 a 4 vlákna.

 

Optické kabely ZCOMAX DROP INDOOR, LSZH, 2x vlákno G.657A2

Optický INDOOR WHITE DROP kabel 2x3,1mm s dvěma vlákny je velmi zajímavou kabelovou variantou především pro vnitřní rozvody, je k tomu již předurčen bílou interiérovou barvou pláště. Kabel tohoto typu pak vyniká nade vše vynikajícími mechanickými vlastnostmi, především pak vysokou odolností proti rozmačkání/drcení (vlákna jsou uvnitř kabelu chráněna mezi dvěma FRP tahovými členy).

Tyto kabely se hodí jak pro přímou pokládku do lišt či pro přisvorkování přímo na zeď. S vlákny G.657A2 tento kabel snese unikátně nízký poloměr ohybu. Nejnižší možná cena, logisticky nenáročné papírové krabice s cívkou uvnitř na ložiscích a celá řada příslušenství pro ukončování konektory, např. X86 zásuvky favorizují tento kabel pro připojování FTTH účastníků.

Kabel je pak také skladem v černém LSOH univerzálním provedení, které lze použít i venku.

 

Optické vnitřní ZCOMAX ANTIRODENT kabely, LSFROH plášť, vlákna OM3

ZCOMAX ANTIRODENT kabely mají LSFROH materiál pláště, který bývá zpravidla měkčí, než je tomu u polyethylenových variant. Tyto kabely tak nejsou příliš vhodné k zafukování do mikrotrubiček. Zatahovat díky vysoké pevnosti v tahu pak není problém - lubrikace na větší vzdálenosti je nutná (ostatně jako u každého optického kabelu).

 • kabel je určen k volné pokládce, instalaci do lišt či lze kabel zatáhnout
 • 4, 18, 12 či 24 vláken skladem v provedení OM3
 • na objednávku pak OM1, OM2, OM4, případně singlemode 9/125
 • pro vnitřní (LSFROH materiál pláště) použití
 • základní ochrana proti hlodavcům (skelná vlákna pod pláštěm)
 • vysoká pevnost v tahu 1kN umožňuje relativně snadné zatažení např. do trubky

 

Vnitřní optické kabely RISER pro FTTH aplikace

RISER kabely jsou určeny primárně pro vertikální instalace v kabelových šachtách. Jejich unikátní konstrukce umožňuje pomocí speciálního nástroje odbočovat vlákna průběžně z kabelu. V jakémkoliv místě na již nainstalovaném kabelu si můžeme v plášti vyříznout okénko, přes které lze vytáhnout až několik desítek metrů vlákna pro připojení koncového uživatele. Velkou výhodou tohoto typu instalace je rozložení investice v čase tak, jak se hlásí a připojují jednotliví zákazníci v domě. Navazující RISER boxy rovněž v nabídce.

 • 12, 24 nebo 48 vláken v kabelu
 • speciální drážky na plášti pro nasazení řezáku
 • měkká vlákna 900µm pro snadné vytažení vlákna z kabelu
 • velké množství klouzku uvnitř kabelu pro snížení tření
 • zcela dielektrické
 • LSOH plášť
 • skladem kompletní příslušenství (boxy, rozvaděče, nože)

 

 

Optické kabely LS CABLE

Další z velkých korejských kabeloven, společnost založená roku 1962 a již od roku 1978 se věnuje vývoji a výrobě optických vláken a kabelů. LS CABLE vyrábí vlastní preformy, vlákna i kabely. Celý proces výroby je po celou dobu kontrolován, což přispívá k vysokému standardu kvality. LS CABLE má i několik světových prvenství. Např. v roce 1999 jako první na světě vyrobila preformu pro tažení vlákna 450 km bez přerušení! Výrobce disponuje certifikáty ISO9001 a ISO14001.

 

Optické kabely AIRBLOWN MIKRO, MULTI L/T, PE plášť

AIRBLOWN MIKRO kabely od výrobce LS Cable (LG) nabízejí řešení nejen pro venkovní, ale i pro vnitřní optické kabeláže v oblasti lokálních i metropolitních sítí. Díky své flexibilní konstrukci s nízkou hmotností a malým průměrem kabelu jsou vhodné pro většinu skutečně používaných aplikací. Primárně jsou tyto kabely určeny pro zafouknutí do mikrotrubiček a jsou tak ideálním produktem při budování přístupových optických sítí typu FTTx.

 • 12 až 72 vláken SM G652D v kabelu 5,9 mm
 • až 96 vláken SM G652D v kabelu 6,5 mm
 • kabely držíme skladem 12, 24 (dvě varianty), 48, 72 a 96 vláken

 

 

Optické venkovní ANTIRODENT kabely, PE plášť, vlákna SM a MM

Tyto venkovní ANTIRODENT kabely s PE pláštěm lze i zafukovat, ale primárně jsou tyto kabely určeny k volné pokládce (kabelové žlaby, kanály, rošty) či k zatáhnutí do trubky.

 • 12 či 24 vláken skladem v provedení SM G657A2
 • 4, 6, 8 a 12 vláken skladem v provedeních 62,5/125 (OM1), 50/125 (OM2)
 • pro venkovní (MDPE) použití
 • základní ochrana proti hlodavcům (skelná vlákna pod pláštěm)
 • vysoká pevnost v tahu (800N) umožňuje relativně snadné zatažení např. do trubky

 

 

Optické kabely AKSH - doprodej

AKSH je dalším tradičním indickým výrobcem optických vláken a kabelů, a to již od roku 1994. Pro výrobu vláken je používána osvědčená technologie od společnosti NOKIA. Aktuálně s roční výrobní kapacitou cca 300.000 km optických kabelů různých konstrukcí jde o významného hráče na poli vývoje a výroby optických kabelů. Preformy pro vlákna AKSH nevyrábí, ale používá japonské Shinetsu. Výrobce disponuje certifikáty ISO9001 a ISO14001.

 

Optické kabely AKSH MIKRO, MULTI L/T, NY plášť

AKSH MIKRO jsou určeny pro optické kabeláže v oblasti lokálních i metropolitních sítí. Primárně jsou tyto kabely určeny pro zafouknutí do mikrotrubiček a jsou tak ideálním produktem při budování přístupových optických sítí typu FTTx. Materiál pláště NYLON má velmi nízké tření v trubce a tak lze zafouknout delší vzdálenosti, než u konvenčních PE plášťů.

 • až 288 SM G652D vláken v kabelu (10,5 mm průměr)
 • barevně rozlišená vlákna a trubičky pro snazší identifikaci
 • plášť z NYLONU odolný vůči UV záření
 • velmi malý průměr kabelů
 • dostupný kompletní sortiment trubiček a příslušenství

 

Optické kabely SAMSUNG - doprodej

Vynikají špičkovou kvalitou, která je založena především na dlouhodobých zkušenostech s vláknovou optikou. Společnost SAMSUNG Electronics se na trhu s vláknovou optikou pohybuje již od roku 1983. Ve výrobních závodech v Jižní Koreji a Číně se produkují preformy pro optická vlákna, vlastní optická vlákna, a následně i optické kabely. Celý proces výroby od polotovaru až po finální produkt je tak plně pod kontrolou. Tato skutečnost rovněž přispívá k udržování nejvyšších standardů kvality.

 

Optické kabely AIRBLOWN MIKRO, MULTI L/T, PE plášť

SAMSUNG MIKRO nabízejí řešení nejen pro venkovní, ale i pro vnitřní optické kabeláže v oblasti lokálních i metropolitních sítí. Díky své flexibilní konstrukci s nízkou hmotností a malým průměrem kabelu jsou vhodné pro většinu skutečně používaných aplikací. Primárně jsou tyto kabely určeny pro zafouknutí do mikrotrubiček a jsou tak ideálním produktem při budování přístupových optických sítí typu FTTx.

 • až 72 vláken SM G652D v kabelu 5,8 mm
 • až 96 vláken SM G652D v kabelu 6,4 mm
 • lze instalovat i metodou zatáhnutí do klasické HDPE
 • možnost různé konfigurace vláken v trubičkách
 • barevně rozlišená vlákna a trubičky pro snazší identifikaci
 • plášť PE odolný vůči UV záření
 • dostupný kompletní sortiment trubiček a příslušenství

 

 

Více informací k optickým kabelům - zde.

 

description: ; keywords: ;