LTE routery

LTE routery a související služby

Slyšeli jste již o automotive/industry LTE/Wi-Fi routerech Teltonika? Jedná se o cenově dostupné profesionální routery od litevského prvovýrobce Teltonika.

V naší distribuci je máme již nějakou dobu a můžeme potvrdit, že za toto období naši partneři zrealizovali už slušnou řadu úspěšných projektů, kde hlavní roli ztvárnila Teltonika - řešení pro automobily s lepším poměrem cena/výkon/funkcionalita/spolehlivost opravdu nenajdete.

V rámci balení routeru je v ceně již sada antén a veškeré potřebné konektory, napájecí kabely a držáky. Routery jsou tedy připraveny k instalaci okamžitě po doručení k vám. Routery je možné spravovat buď přímo z webového rozhraní routeru či centrálním dohledovým management systémem RMS. Routery Teltonika je v komerčním provozu možné kombinovat s moderním přístupovým portálem Maxifi Hotspot, díky kterému řešení získává i vysokou míru interakce s klienty a možnost dalšího využití (prostřednictvím portálu) nasbíraných informací. Samozřejmostí je pokročilá DNS filtrace navštěvovaného obsahu a funkční traffic shaping/QoS.

Neméně důležitý je i fakt, že se jedná o v EU vyvíjenou a vyráběnou platformu se zajištěnou podporou výrobce. Díky neustálému zkvalitňování výroby se daří dosahovat celkové poruchovosti pouhých 0,28%.

 

Kam je vhodné nasazovat routery Teltonika?

Po četných realizovaných projektech a s nimi souvisejících nasbíraných zkušenostech s produkty Teltonika jsme se rozhodli sepsat aspekty jednotlivých vertikál, kde jsou tyto produkty vhodné a úspěšné.

Hromadná doprava

Hromadná doprava osob (autobusy, trolejbusy, tramvaje, lodě, …) je tím nejčastějším místem nasazení routerů RUT, zde je vhodné se zamyslet nad následujícími otázkami: kam umístit, jaké antény, co nabídnout cestujícím, jak řešit onboarding a případné platby, monetizace řešení.

Vhodné produkty pro tento segment jsou RUT950 či RUT955. Proč? Protože disponují větším výpočetním výkonem a jsou schopny na Wi-Fi rozhraní obsloužit ~15 souběžně přenášejících klientů (~60 asociovaných klientů) včetně aplikace QoS pravidel, a především fungující omezení šířky pásma per klient. Umístění je časté např. u autobusů do odkládací schránky nad řidičem či v rámci sloupku přístrojů řidiče. Pro router stačí zavést 12/24V napájení jištěné pojistkou s vypínačem či spínaným napětím od zapalování, interní Wi-Fi antény se volí s možností instalace na stropní panely (zde je důraz na estetičnost provedení) či se využijí magnetické anténky z balení routeru. Ideální je umístit první anténku do pomezí 1. a 2. třetiny interiéru a druhou mezi 2. a 3. tak, aby byl interiér pokryt co možná nejrovnoměrněji (router je schopen využít anténní diverzitu). Router je vybaven LTE Cat 4 celulárním rádiem, které disponuje 2x2:2 MIMO technologií. K LTE rádiu (stejně jako k Wi-Fi) je nutné připojit buď 2 externí anténky, nebo jednu podporující MIMO. Pro instalaci je ideální použít venkovní antény na střeše vozu, ale lze využít i nalepovací anténky na skla vozu. Na cestující může po připojení k Wi-Fi čekat interaktivní přístupový portál Maxifi Hotspot, kde lze řešit cokoli od základního odsouhlasení podmínek přístupu až k interakci s uživatelem, sběrem dat, filtrací obsahu, nákupu prémiového připojení (mikroplatby platební kartou) či podsunutí reklamního obsahu výměnou za připojení. Takto vzniklé řešení lze poté reklamním obsahem třetích stran či nákupem vyšší rychlosti či dalších služeb velice snadno monetizovat a vzhledem k nízké pořizovací ceně řešení (jednotky tisíc korun za autobus) snadno dosáhnout rychlého splacení. V podobném modelu lze routery zakomponovat např. i do zastávek (zde je nutno řešit napájení a vhodné umístění s ohledem na venkovní podmínky). Routery jsou odolné proti vibracím, mají velký rozsah pracovních teplot a jsou velice malé. Model RUT955 disponuje i GPS přijímačem a v kombinaci s dohledovým softwarem RMS lze sledovat GPS data v reálném čase pro potřeby statistik či aktuálních přehledů.

Taxi a osobní přeprava

Pro privátní osobní přepravu (taxi, manažerské vozy, smluvní přeprava osob, mikrobusy) máme vhodné řešení v podobě pro automobily přímo ušitého modelu RUT850, který je určen k snadné zástavbě do osobního vozu. Krabička má vše integrované, pouze se připojí externí LTE nalepovací antény (v automotive běžně používaným konektorem Fakra-D), vloží SIM karta, pomocí přibalených držáků se router zajistí, připojí se stálých a spínaných 12V z palubní sítě (ideální místo je v okolí autorádia, kde je vše výše zmíněné snadno po ruce) a řešení je hotové. Systém pak nabízí opět možnosti captive portálu a tedy interakce s uživateli a možné monetizace řešení. V případě taxi služeb je zde možnost ještě nastavit oddělený komunikační kanál mezi dispečinkem a řidičem.

Průmysl, měření, zabezpečení

Pro průmyslová řešení či připojení různých měřicích čidel a zařízení jsou vhodné produkty RUT955 a RUT240, které disponují digitálními a analogovými vstupy/výstupy a sériovým rozhraním (RUT240 jen jeden vstup a jeden výstup). Je tedy možné připojit k nim jakákoliv analogová či digitální čidla a následně v konfiguraci nastavit příslušný trigger a související akci po události na vstupu (sms, mail, sepnutí/rozepnutí vstupu, zalogování informace), díky sériovému rozhraní může jednotka snadno sloužit např. i pro vzdálený přístup k zařízením, které disponují k ovládání jen touto sběrnicí. Úplně nejprimitivnějším příkladem může být připojení PIR čidla na digitální vstup, po zaznamenání pohybu sepne analogovým výstupem sirénu na přednastavenou dobu a pošle SMS a e-mail centrálnímu pultu, případně může ještě poskytovat konektivitu bezpečnostní kameře. S 12V napájením lze takto snadno pomocí autobaterie dlouhodobě střežit vzdálená místa bez možnosti napájení z rozvodné sítě.

Primární a záložní konektivita, zabezpečená linka

Častým požadavkem je záložní konektivita firem právě pomocí LTE, nicméně s mírou enterprise funkcionalit, které USB dongle nenabízí. Pro takovéto účely se zde nabízí model RUT950, který nabízí výhody plnohodnotného CPE routeru s pokročilejší sadou funkcí (VLAN, NAT, Firewall, QoS, VRRP, IPSec/GRE/OpenVPN), 2 SIM karty s možností nastavení scénářů použití, ethernetové LAN a WAN porty, a především externí LTE antény (u USB donglu v serverovně může nastat problém se signálem). Router může sloužit i jako primární způsob připojení například na staveništích nebo odloučených pracovištích bez možnosti jiného připojení. Pro méně náročná připojení typu zabezpečená linka k bankomatu, trezorům, prodejním automatům či např. ve státní správě k volebním komisím může pohodlně posloužit i model RUT240.

Smart City

Za pojmem Smart City se skrývá nepřeberné množství nasazení moderních technologií, od monitoringu prostředí pomocí různých čidel až po konektivitu pro moderní systém řízení dopravy, veřejná Wi-Fi s portálem, monitoring parkovacích míst a v neposlední řadě i kamerový systém. S velikostí dnešních technologií se může např. postavit „chytrá“ lampa, tj. router s LTE a Wi-Fi rádiem poskytující veřejné Wi-Fi připojení včetně informačního portálu, dále může portálový software poskytovat obrovskou řadu statistik a trendů, sčítání kolemjdoucích a poskytovat konektivitu pro bezpečnostní kameru. Dále může lampa obsahovat čidla (připojená pomocí digitálních a analogových vstupů) měřící COx/NOx, množství poletavého prachu, teplotu, vlhkost či třeba otřesy a v neposlední řadě třeba světelné čidlo, kterým se vyhodnotí, kdy se má vlastní osvětlení sepnout, lampa pak může být zabalena do retro vzhledu a i když bude nabitá technologiemi, nebude nijak narušovat vzhled památkových oblastí. Podobně může router sloužit i v řízení dopravy pomocí chytrých semaforů – router může čidly sbírat údaje o hustotě provozu a centrální pult může zase pohodlně vzdáleně upravovat intervaly jednotlivých signálů. Pro takovéto účely jsou vhodné modely RUT955 či RUT240. Router může pohodlně posloužit i jako zdroj konektivity pro různé digital signage aplikace (velké LED a LCD panely), jak třeba v dopravní infrastruktuře, tak i pro účely monetizace pomocí reklamních sdělení. Pro tyto účely jsou vhodné modely RUT955 a RUT240 právě díky přítomnosti digitálních a analogových vstupů a výstupů.

 

 

RUT850

průmyslový Wi-Fi/LTE router určený pro přímou instalaci do automobilů či nákladních vozidel. Router je kompatibilní s centrálním dohledovým systémem RMS, konfigurovat lze i pomocí mobilní aplikace. Systém je plně kompatibilní se systémem Maxifi Hotspot.

 • vzdálená konfigurace a reboot pomocí SMS
 • automatický a manuální výběr operátora
 • statické routy
 • bezdrátový hotspot (podpora Maxifi)
 • potlačení roamingových dat (home network)
 • SMS gateway, základní firewall
 • IP/MAC filtr
 • podpora RMS management platformy
 • LTE 800/900/1800/2100/2600, 2x2, 1xSIM
 • Wi-Fi 802.11b/g/n 2x2:2
 • 2x FAKRA-D pro LTE antény, Wi-Fi integrované
 • napájecí napětí: 7–30 VDC s detekcí zapalování
 • pracovní teplota: -40 °C až 75 °C

 

 

 

RUT240

Bezdrátový 4G LTE průmyslový router s Wi-Fi 802.11n, 1xSIM, 1xLAN, 1xWAN, digital I/O a PoE vhodný pro různé průmyslové aplikace či jako zabezpečená konektivita pro prodejní automaty, či např. bankomaty. Router je kompatibilní s centrálním dohledovým systémem RMS, systém je plně kompatibilní se systémem Maxifi Hotspot.

 • I/O, 1x digitální vstup, 1x digitální výstup
 • LTE 800/900/1800/2100/2600, 2x2, 1xSIM
 • 400MHz CPU, 64MB RAM
 • Wi-Fi 802.11b/g/n, 1x1, konektor RSMA-f, AP/klient
 • 1x 10/100 Ethernet LAN, 1x10/100 Ethernet WAN
 • firewall, NAT, DNS blacklist/whitelist, základní QoS, hotspot
 • zasílání stavu a reboot pomocí SMS
 • napájení 9-30 VDC, svorkovnice
 • konfigurace pomocí webového rozhraní, RMS či mobilní aplikace
 • 83x74x25mm, 125g
 • Pracovní teplota -40 až 75°C

 

 

 

RUT950

Plnohodnotný Wi-Fi/LTE router určený pro přímou instalaci především do autobusů a průmyslových podmínek. Kompatibilita s dohledovým systémem RMS a Maxifi Hotspot.

 • LTE 800/900/1800/2100/2600, 2x2, 2xSIM
 • možnost nastavení SIM failoveru
 • 560MHz CPU, 128MB RAM
 • Wi-Fi 802.11b/g/n, 2x2, konektory RSMA-f, AP/klient
 • 3x 10/100 Ethernet LAN, 1x10/100 Ethernet WAN
 • firewall, NAT, DNS blacklist/whitelist, základní QoS
 • zasílání stavu a reboot pomocí SMS, VRRP, základní statický captive portál
 • napájení 9-30VDC, svorkovnice
 • konfigurace pomocí webového rozhraní či RMS

 

RUT955

Router má stejné funkce a vlastnosti jako RUT950, je ale navíc vybaven I/O porty a slotem pro MicroSD karty a USB:

 • I/O, RS232 DB9, RS485 (6-pin svorkovnice)
 • 0 - 3V digitální vstup
 • 0 - 30V digitální vstup (odizolovaný)
 • 0 - 24V analogový vstup
 • 30V, 250mA digitální open collector výstup
 • 40V, 4A SPST reléový výstup
 • USB A pro externí zařízení

 

 

RUTX11

Bezdrátový LTE-A CAT 6 Router, který disponuje vším! Nejvýkonnější a zároveň nejvíce funkcí ze všech produktů od společnosti Teltonika. Toto zařízení je ideální pro pokročilé průmyslové a podnikové aplikace. Router je zaměřen pro poskytovatele služeb, kteří potřebují výkon a jejich průmyslové prostředí je náročné, co se konektivity týče.

 • Duální Wi-Fi rádio 802.11ac (Wi-Fi 5), 2.4GHz a 5GHz; MU-MIMO
 • Duální SIM
 • SIM failover
 • Bluetooth LE
 • 3x LAN; 1x WAN Gigabit ethernet porty (WAN může být konfigurován i jako LAN)
 • LTE CAT6
 • USB port
 • Statický/dynamický routing
 • CPU Quad Core 717MHz
 • 256MB DDR3 RAM; 256MB SPI Flash
 • 9-50VDC napájení, 4-pin DC konektor
 • Management: WEB UI, SSH, SMS, SNMP, JSON-RPC, FOTA, Teltonika RMS

 

RUTX09

Bezdrátový 4G LTE-A CAT6 router Teltonika RUTX09, dual SIM, konektory pro externí antény, 3xLAN, 1xWAN (možno konfigurovat i jako LAN) gigabit porty.

 • LTE cat6 až 300Mb/s downlink, 50Mb/s uplink, DC-HSDPA; HSUPA; WCDMA - 1 rádiový modul, konektory SMA-f
 • 2 SIM karty (možnost nastavení SIM fail overu)
 • 717MHz CPU, 256MB RAM, 256MB flash
 • 3x 10/100/1000 Ethernet LAN, 1x10/100/1000 Ethernet WAN (možno konfigurovat i jako LAN)
 • statický/dynamický routing
 • Firewall, NAT
 • zasílání stavu a reboot pomocí SMS
 • napájecí adaptér součástí balení
 • napájení v rozsahu 9-50VDC, vstup zakončen 4-pinovou svorkovnicí se zabezpečením proti vypadnutí konektoru
 • konfigurace pomocí webového rozhraní nebo cloudové aplikace RMS

 

RMS

Profesionální management a dohledová web-based platforma hostovaná výrobcem v zabezpečeném cloudu. Umožňuje centralizovaně měnit konfiguraci ve flotile routerů RUTXXX včetně vzdálené správy firmware. Spojení s routery nevyžaduje veřejné adresy na straně routerů - spojení je realizováno šifrovaným OpenVPN tunelem. Systém poskytuje i sadu statistik užití routerů, informace o jejich poloze, aktuálním stavu, sbírá log soubory z routerů, je zde možné nastavovat reboot scénáře a další podmínky. Pro zařízení vybavená I/O porty je zde možnost nastavovat funkcionalitu, pravidla, vyčítat a reportovat sbírané hodnoty.

 

 

 

 

 

Celulární bonding

Routery rozkládají odchozí provoz z lokální sítě na úrovni paketů, které si proprietárně otagují, následně router tato data zasílá přes veškeré dostupné WAN linky/rádia (pro maximalizaci kapacity a spolehlivosti) prostřednictvím proprietárního tunelu, kdy cílová IP adresa na straně tunelů patří agregačnímu serveru - ten je situován např. v datacentru. Zde software zaslaná data z routerů opět poskládá (případně systém požádá o znovuzaslání nedoručených paketů přes jinou dostupnou linku). A až na úrovni agregačního serveru se terminují uživatelská spojení (session) do veřejného internetu, uživatel za routerem v např. jedoucím vozidle má tedy maximální komfort bez ohledu na vnější pokrytí signálem mobilních operátorů.


 

Agregační server v rámci služby je umístěn v datacentru na území ČR (po vzájemné domluvě může být umístěn i v jiném DC, jedná se o virtuální server), je možné terminovat tento agregovaný provoz z agregačního serveru jinam (např před UTM farmu) pomocí VPN. Za příplatek jsou k dispozici pro koncové body fixní veřejné IPv4 adresy nebo terminace mimo ČR. V ceně služby každého kanálu (VPN z jednoho rádia/SIM) je 100GB přenesených dat terminovaných v NIX.CZ a 10GB tranzitu. Poznámka: není potřeba zřizovat privátní APN na SIM kartách, je vhodné kombinovat SIM karty více operátorů.

V rámci rozhraní agregačního serveru je pak přehled za všechny kanály a k nim detailní statistiky, hodnoty v reálném čase, logy, historie celulárního rozhraní routru a možnost měnit nastavení bondingu. Bonding software je kompatibilní s prvky Netmodule, Conel a jinými linux-based platformami.

 • Služba 2 kanálového bondingu: 560,- Kč bez DPH měsíčně
 • Služba 3 kanálového bondingu: 1260,- Kč bez DPH měsíčně

Routery Peplink Pepwave a Balance

Americký výrobce Peplink se specializuje veškerým svým portfoliem především na rozložení zátěže mezi jednotlivé WAN linky (Load Balancing) a rozložení/složení provozu na úrovni paketu mezi jednotlivé WAN linky (Bonding). V automotive prostředí nabízí Peplink škálu odolných routerů s 1 až 4 LTE rádii a další volitelnou výbavou jako GPS, WLAN, SSD. Bonding (SpeedFusion) a VPN tunelování (PepVPN) je proprietární řešení a je nutno jako protistranu (nejlépe v datacentru) nasadit routery Peplink Balance.

 • až 4 LTE 2x2:2 rozhraní až 8x SIM slot + další 1 USB WAN port
 • až 2 Ethernet WAN porty GbE, 8 Ethernet LAN portů GbE
 • WiFi 802.11 a/b/g/n jako AP nebo WAN 2x2:2
 • volitelně 120GB SSD disk pro lokální cachování často stahovaného obsahu
 • podpora technologií PepVPN, SpeedFusion HotFailover, SpeedFusion Bandwidth Bonding
 • PepVPN/SpeedFusion, propustnost až 150 Mb/s (bez šifrování), až 120 Mb/s (AES 256-bit)
 • InControl cloud management
 • GPS fleet management, integrovaný captive portál, základní contect filtr
 • kovové provedení -40 - 65°C
 • Pepwave MAX-HD4-MFA-LTE-E-T (4xLTE, 2xGE WAN, 1xUSB WAN, WLAN, GPS, 120GB SSD, 8xSIM, bonding 150Mb/s
 • Pepwave MAX-HD2-LTE-E-T (2xLTE, 1xUSB WAN, 2xGE WAN, 4xSIM, WLAN, bonding až 60Mb/s)
 • Balance BPL-380 (3xGE WAN, 1x GE LAN, 1x USB WAN, bonding max do 60Mb/s a 20 kanálů)
 • Balance BPL-710 (7xGE WAN, 1x GE LAN, 1x USB WAN, bonding max do 160Mb/s a 300 kanálů)

Routery Netmodule

Profesionální routery pro automotive (NB2800) a railway (NB3800) prostředí od renomovaného švýcarského výrobce Netmodule, zásadní výhodou prvků Netmodule je operační systém poskládaný z velmi dobře vyzkoušených a osvědčených komponent zahrnující Linux jádro a sadu standardních komunikačních protokolů, výhodou Linux orientovaného operačního systému je, že lze do routeru nasadit i zákazníkem vyvíjenou aplikaci (např. řešení bondingu celulární konektivity či interaktivní přístupový portál - např. MaxiFi), OS obsahuje řadu API a je možné stavět na již zpracovaném Netmodule SDK.

 • Volitelně až 4 LTE rádia (2x2:2) - konfigurace rádií je volitelná, až 4x SIM karta
 • WLAN 802.11abgnac 2x2:2 MIMO, 2.4/5GHz, klient/AP
 • Ethernet switch: až 5 port Ethernet switch 10/100/1000Mbps
 • Digital I/O: 2x digitální vstup, 2x digitální výstup, 8 pinů
 • Volitelné sériové rozhraní: 1 x RS232
 • USB host port, GPS rozhraní (aktivní i pasivní antény)
 • Napájení 12VDC až 48VDC, -15% / +5%, spotřeba 6W
 • Prostředí: -25 °C až +70 °C, stupeň krytí IP40
 • Evropské certifikace pro nasazení v automotive a railway
 • Možnost osadit 1TB SSD storage pro lokální obsah - portál, web prezentaci, audio/video
 • Veškeré konfigurace rozhraní jsou modulární (celulární rozhraní, GPS, WLAN, SIM) a závisí na konkrétní platformě
 • Loadbalancing/MultipathRouting/Bonding, QoS
 • Osazen dvoujádrový 1,3GHz ARM CPU = vysoký výkon vhodný pro bonding internetového provozu
 • NB2800-2LWac-G (Automotive router, 2xLTE, WLAN 802.11ac, GPS, 4xSIM, 2x GbE port, USB, RS232)
 • NB3800-3LWac-G (Railway router, 3x LTE, 4xSIM, WLAN 802.11ac, GPS, USB, 2xGbE + 3xFE M12 konektory)

 

description: ; keywords: ;