1Gbps

KNOWLEDGE BASE
Kompatibilita OEM vložných modulů
Optická rozhraní 100Gbps
Vysokorychlostní formáty optických transceiverů a základní rozdíly
SFP moduly (Small Form-factor Pluggable)

Small Form-factor Pluggable (SFP nebo také mini-GBIC) je technický standard optických vložných transceiverů, definovaný skupinou MSA v květnu 2001.
Jedná se o kompaktní optický transceiver

používaný v telekomunikačních a datových sítích. Jde o populární, velmi rozšířený, výrobci aktivních optických komponent masivně podporovaný modul. Jeho modernější konstrukce postupně vytěsňuje starší GBIC.

Na rozdíl od GBIC modulu má SFP přibližně poloviční velikost - menší rozměry umožňují osazení aktivních prvků v hustotě až 48 portů SFP na 1U.

SFP modul je osazený zpravidla duplexním LC konektorem.
Výjimku tvoří některé jedno-vláknové bi-directional SFP (LC simplex či SC simplex) a metalické SFP transceivery (RJ-45).
SFP moduly se vyrábí a dodávají v mnoha variantách podle použitého typu vlákna, přenosového protokolu, překlenované vzdálenosti (až 200km) a vlnové délky.

Moduly mohou, ale nemusí být vybaveny tzv. sadou diagnostických funkcí(MSA SFF-8472). Diagnostiku značí u svých produktů různí výrobci různě DMI= Digital Monitoring Interface, DDM= Digital Diagnostic Monitoring či DDMI= Digital Diagnostic Monitoring Interface. Ve skutečnosti platí, že DMI = DDM = DDMI.
Pomocí této sady funkcí můžeme, pokud to daný prvek (router, switch) podporuje, sledovat provozní teplotu, provozní napětí, úroveň vysílaného signálu i úroveň signálu přijímaného na přijímači atd.

Postupně dochází k vývoji formátů a tak dnes namísto starého GBIC slotu nalezneme v nových zařízeních spíše sloty SFP pro SFP moduly.

Pro vyšší rychlosti jsou pak postupně vytlačovány z trhu 10Gbps formáty XENPAK a X2 - ty jsou dnes v nových zařízeních nahrazovány novějšími formáty typu XFP a především pak SFP+ (SFP PLUS).
Dnes pak dochází i k velkému rozmachu formátů pro vyšší přenosové rychlosti jako je 25Gbps (SFP28), 40Gbps (QSFP+) a 100Gbps (QSFP28).
100Gbps transceivery jsou pak dostupné již v mnoha provedeních a dochází zde k překotnému vývoji.

CFP moduly jsou pak již dnes dostupné i v koherentním a laditelném DWDM provedení a na delší vzdálenosti/ pro operátorská transportní řešení jde aktuálně o preferovaný typ transceiveru.

Aktuálně nejpoužívanějším 100G standardem je ale bezesporu QSFP28, ten vychází z konstrukce QSFP+ a je k tomuto formátu i rozměrově ekvivalentní.
Další používané standardy jsou např. již zmíněné CFP, CFP2, CFP4, CFP8 (písmenko C zde vyjadřuje číslovku 100 – latinsky centum).

A v neposlední řadě tu máme k dispozici ekonomický mikro CXP formát s kterým se počítá jen na opravdu krátké propoje (datacentra).
CXP formát je pak dílem sdružení výrobců IBTA.

V blízké budoucnosti se můžeme také těšit na celou řadu nových formátů
Z novějších a již standardizovaných jmenujme QSFP-DD (Double Density), uQSFP (mikro) a OSFP (Octal).
Ty již budou dláždit cestu k přenosovým rychlostem 400Gbps, 800Gbps, 1T, 2T….

Poslední formátem, na kterém se již pracuje, jsou tzv. OBO porty (On Board Optics) - na čele těchto aktivních prvků nalezneme již jen optický multivláknový MPO konektor – veškeré aktivní zařízení se již přesune na hostboard.

Tyto nové transceivery umožní osazovat aktivní prvky s dnešního pohledu s obrovskou hustotou portů…

Optické transceivery (optické moduly) jsou normalizované zařízení/ zásuvné media konvertory pro použití v produktech třetích výrobců.
Jak již název napovídá, transceivery v sobě vždy sdružují vysílač/ transmitter a přijímač/ reciever. Z toho také vyplívá že pro obousměrný provoz potřebujeme mít k dispozici 2. vlákna. Pro obousměrný provoz po jednom vlákně se používají speciální WDM moduly, které fungují na principu rozdílných vysílacích vlnových délek (dodávají se vždy v páru typ A a typ B) a mají v sobě již zabudovaný WDM filtr (spolu s diagonálním polopropustným zrcadlem).

U optických vložných transceiverů bývá uvedena zpravidla vzdálenost v km, na kterou je až možno daný modul provozovat, důležitější je však přesný údaj Power Budget, tedy výkonová rezerva v jednotkách dB.
Počet km je totiž počítaný právě z hodnoty PB, a záleží pak, jaký měrný útlum pro výpočet dosahu v km byl použit - každý výrobce může údaj počítat jiným koeficientem a tak počet km může být zavádějící.
Některé moduly (např. multi-rate operátorské moduly pro SDH či 4,25 tri-rate moduly pro Fiber Channel) umí pracovat na různých přenosových rychlostech a tak se i liší parametry modulu v závislosti na typu aplikace, kde ho použijeme.

Údaje uvedené v parametrech produktů na www.alternetivo.cz jsou tak udávány vždy pro nejvyšší možnou přenosovou rychlost daného modulu.
Pro ilustraci u 4,25Gbps Multirate produktů je PB udávaný pro 4,25Gbps, tzn. při užití stejného modulu na 1Gbps bude PB (výkonová rezerva) větší než je uvedené v parametrech.

Dále lze v sortimentu optických vložných transceiverů volit mezi standardní teplotní odolností modulu (zpravidla 0-70C), nebo mezi průmyslovým HTR (High Temperature Range) provedením do náročných podmínek (-40 až 85C).

Moduly CWDM a DWDM pro vlnový Multiplex za pomocí MULTIplexerů a DEMULTIplexerů, jsou zase laděny na speciální vlnovou délku odpovídající CWDM a DWDM kanálům.
Ve formátu SFP+, QSFP+ a QSFP28 existují tzv. pasivní metalické kabely, které jsou již před-osazeny zásuvnými transceivery (opět jen pro propojení na krátkou vzdálenost).
Na delší vzdálenost např. v rámci datacentra je pak vynikajícím řešení AOC – aktivní optický kabel(pro 100G do 100m)

Status

Cena

Parametrický filtr

Podrobné vyhl.

Řadit podle

vzestupně sestupně
408 produktů
28 stránek
 
 
Kód

SPM-7100CIS

...

Výrobce

OEM transceivery

124.00 Kč 

bez DPH

150.04 Kč 

s DPH

Doprodej

Kód

FTLF1318P3BTL

SFP transceiver 1,25Gbps, 1000BASE-LX, SM, 10km, 1310nm (FP), LC duplex, -40 až 85°C, 3,3V, DMI, Finisar (Dříve objednací číslo FTLF1318P2BTL -> to se již neprodává, EoL)...

Výrobce

FINISAR

2 821.00 Kč 

bez DPH

3 413.41 Kč 

s DPH

 
Kód

FTLF1518P1BTL

Obrázek transceiveru je orientační/ilustrativní, barva zámečku či popis na modulu na obrázku nemusí odpovídat skutečnosti - popisek pak odpovídá KNOWLEDGE BASE <a href="https://www.alternetiv...

Výrobce

FINISAR

6 977.00 Kč 

bez DPH

8 442.17 Kč 

s DPH

 
Kód

FCLF-8521-3

Obrázek transceiveru je orientační/ilustrativní, barva zámečku či popis na modulu na obrázku nemusí odpovídat skutečnosti - popisek pak odpovídá KNOWLEDGE BASE <a href="https://www.alternetiv...

Výrobce

FINISAR

3 119.00 Kč 

bez DPH

3 773.99 Kč 

s DPH

Doprodej

Kód

FCLF-8521P2BTL

Obrázek transceiveru je orientační/ilustrativní, barva zámečku či popis na modulu na obrázku nemusí odpovídat skutečnosti - popisek pak odpovídá KNOWLEDGE BASE <a href="https://www.alternetiv...

Výrobce

FINISAR

2 675.00 Kč 

bez DPH

3 236.75 Kč 

s DPH

 
Kód

SPB-7703CIS-SC

SFP WDM transceiver 1,25Gbps, 1000BASE-BX10, SM, 3km, TX1550/RX1310nm, SC simplex, 0 až 70°C, 3,3V, Cisco kompatibilní Produkt je nahrazen modulem SPB-7703WCIS-SC...

Výrobce

OEM transceivery

290.00 Kč 

bez DPH

350.90 Kč 

s DPH

Doprodej

Kód

SPS-7120HPA (JD119B OEM)

SFP transceiver 1,25Gbps, 1000BASE-LX, SM, 20km, 1310nm (FP), LC duplex, 0 až 70°C, 3,3V, HP kompatibilní (Jd119b ekvivalent) produkt je nahrazen modulem SPS-7120WHPA (JD119B OEM)...

Výrobce

OEM transceivery

175.00 Kč 

bez DPH

211.75 Kč 

s DPH

Doprodej

Kód

CSFP-7610CIS

CSFP WDM transceiver 2x 1,25Gbps, 2x 1000BASE-BX10, SM, 10km, TX 1310nm, RX 1490nm, LC duplex., Cisco kompatibilní, 0 až 70C...

Výrobce

OEM transceivery

2 548.00 Kč 

bez DPH

3 083.08 Kč 

s DPH

 
Kód

CSFP-7610CIS-1550RX

CSFP WDM transceiver 2x 1,25Gbps, 2x 1000BASE-BX10, SM, 10km, TX 1310nm, RX 1550nm, LC duplex., Cisco kompatibilní, 0 až 70C...

Výrobce

OEM transceivery

1 485.00 Kč 

bez DPH

1 796.85 Kč 

s DPH

 
Kód

CSFP-7610CIS-1550RX-HTR

CSFP WDM transceiver 2x 1,25Gbps, 2x 1000BASE-BX10, SM, 10km, TX 1310nm, RX 1550nm, LC duplex., Cisco kompatibilní, 0 až 70C...

Výrobce

OEM transceivery

1 584.00 Kč 

bez DPH

1 916.64 Kč 

s DPH

 
Kód

CSFP-7610CIS-HTR

CSFP WDM transceiver 2x 1,25Gbps, 2x 1000BASE-BX10, SM, 10km, TX 1310nm, RX 1490nm LC duplex., Cisco kompatibilní, vysoká teplotní odolnot -40 až 80C...

Výrobce

OEM transceivery

2 548.00 Kč 

bez DPH

3 083.08 Kč 

s DPH

 
Kód

CSFP-7710CIS

CSFP WDM transceiver 2x 1,25Gbps, 2x 1000BASE-BX10, SM, 10km, TX 1490nm, RX 1310nm, LC duplex., Cisco kompatibilní...

Výrobce

OEM transceivery

2 548.00 Kč 

bez DPH

3 083.08 Kč 

s DPH

 
Kód

CSFP-7710CIS-1310RX-HTR

CSFP WDM transceiver 2x 1,25Gbps, 2x 1000BASE-BX10, SM, 10km, TX 1550nm, RX 1310nm, LC duplex., Cisco kompatibilní, 0 až 70C...

Výrobce

OEM transceivery

3 069.00 Kč 

bez DPH

3 713.49 Kč 

s DPH

 
Kód

GBB-7400

GBIC WDM transceiver 1,25Gbps, 1000BASE-SX-BX, MM, 300/500m, TX 1310nm, SC simplex, 0 až 70°C, 5V, Cisco kompatibilní...

Výrobce

OEM transceivery

700.00 Kč 

bez DPH

847.00 Kč 

s DPH

Výprodej

Kód

GBB-7410

GBIC WDM transceiver 1,25Gbps, 1000BASE-BX10, SM, 10km, TX 1310nm, SC simplex, 0 až 70°C, 5V, Cisco kompatibilní...

Výrobce

OEM transceivery

779.00 Kč 

bez DPH

942.59 Kč 

s DPH

 

K provozování našeho webu www.alternetivo.cz využíváme takzvané cookies. Cookies jsou soubory sloužící k přizpůsobení obsahu webu, k měření jeho funkčnosti a obecně k zajištění vaší maximální spokojenosti. Používáním tohoto webu souhlasíte se způsobem, jakým s cookies nakládáme. Více informací...