4Gbps

KNOWLEDGE BASE
Kompatibilita OEM vložných modulů
Optická rozhraní 100Gbps
Vysokorychlostní formáty optických transceiverů a základní rozdíly
SFP moduly (Small Form-factor Pluggable)

Small Form-factor Pluggable (SFP nebo také mini-GBIC) je technický standard optických vložných transceiverů, definovaný skupinou MSA v květnu 2001.
Jedná se o kompaktní optický transceiver

používaný v telekomunikačních a datových sítích. Jde o populární, velmi rozšířený, výrobci aktivních optických komponent masivně podporovaný modul. Jeho modernější konstrukce postupně vytěsňuje starší GBIC.

Na rozdíl od GBIC modulu má SFP přibližně poloviční velikost - menší rozměry umožňují osazení aktivních prvků v hustotě až 48 portů SFP na 1U.

SFP modul je osazený zpravidla duplexním LC konektorem.
Výjimku tvoří některé jedno-vláknové bi-directional SFP (LC simplex či SC simplex) a metalické SFP transceivery (RJ-45).
SFP moduly se vyrábí a dodávají v mnoha variantách podle použitého typu vlákna, přenosového protokolu, překlenované vzdálenosti (až 200km) a vlnové délky.

Moduly mohou, ale nemusí být vybaveny tzv. sadou diagnostických funkcí(MSA SFF-8472). Diagnostiku značí u svých produktů různí výrobci různě DMI= Digital Monitoring Interface, DDM= Digital Diagnostic Monitoring či DDMI= Digital Diagnostic Monitoring Interface. Ve skutečnosti platí, že DMI = DDM = DDMI.
Pomocí této sady funkcí můžeme, pokud to daný prvek (router, switch) podporuje, sledovat provozní teplotu, provozní napětí, úroveň vysílaného signálu i úroveň signálu přijímaného na přijímači atd.

Postupně dochází k vývoji formátů a tak dnes namísto starého GBIC slotu nalezneme v nových zařízeních spíše sloty SFP pro SFP moduly.

Pro vyšší rychlosti jsou pak postupně vytlačovány z trhu 10Gbps formáty XENPAK a X2 - ty jsou dnes v nových zařízeních nahrazovány novějšími formáty typu XFP a především pak SFP+ (SFP PLUS).
Dnes pak dochází i k velkému rozmachu formátů pro vyšší přenosové rychlosti jako je 25Gbps (SFP28), 40Gbps (QSFP+) a 100Gbps (QSFP28).
100Gbps transceivery jsou pak dostupné již v mnoha provedeních a dochází zde k překotnému vývoji.

CFP moduly jsou pak již dnes dostupné i v koherentním a laditelném DWDM provedení a na delší vzdálenosti/ pro operátorská transportní řešení jde aktuálně o preferovaný typ transceiveru.

Aktuálně nejpoužívanějším 100G standardem je ale bezesporu QSFP28, ten vychází z konstrukce QSFP+ a je k tomuto formátu i rozměrově ekvivalentní.
Další používané standardy jsou např. již zmíněné CFP, CFP2, CFP4, CFP8 (písmenko C zde vyjadřuje číslovku 100 – latinsky centum).

A v neposlední řadě tu máme k dispozici ekonomický mikro CXP formát s kterým se počítá jen na opravdu krátké propoje (datacentra).
CXP formát je pak dílem sdružení výrobců IBTA.

V blízké budoucnosti se můžeme také těšit na celou řadu nových formátů
Z novějších a již standardizovaných jmenujme QSFP-DD (Double Density), uQSFP (mikro) a OSFP (Octal).
Ty již budou dláždit cestu k přenosovým rychlostem 400Gbps, 800Gbps, 1T, 2T….

Poslední formátem, na kterém se již pracuje, jsou tzv. OBO porty (On Board Optics) - na čele těchto aktivních prvků nalezneme již jen optický multivláknový MPO konektor – veškeré aktivní zařízení se již přesune na hostboard.

Tyto nové transceivery umožní osazovat aktivní prvky s dnešního pohledu s obrovskou hustotou portů…

Optické transceivery (optické moduly) jsou normalizované zařízení/ zásuvné media konvertory pro použití v produktech třetích výrobců.
Jak již název napovídá, transceivery v sobě vždy sdružují vysílač/ transmitter a přijímač/ reciever. Z toho také vyplívá že pro obousměrný provoz potřebujeme mít k dispozici 2. vlákna. Pro obousměrný provoz po jednom vlákně se používají speciální WDM moduly, které fungují na principu rozdílných vysílacích vlnových délek (dodávají se vždy v páru typ A a typ B) a mají v sobě již zabudovaný WDM filtr (spolu s diagonálním polopropustným zrcadlem).

U optických vložných transceiverů bývá uvedena zpravidla vzdálenost v km, na kterou je až možno daný modul provozovat, důležitější je však přesný údaj Power Budget, tedy výkonová rezerva v jednotkách dB.
Počet km je totiž počítaný právě z hodnoty PB, a záleží pak, jaký měrný útlum pro výpočet dosahu v km byl použit - každý výrobce může údaj počítat jiným koeficientem a tak počet km může být zavádějící.
Některé moduly (např. multi-rate operátorské moduly pro SDH či 4,25 tri-rate moduly pro Fiber Channel) umí pracovat na různých přenosových rychlostech a tak se i liší parametry modulu v závislosti na typu aplikace, kde ho použijeme.

Údaje uvedené v parametrech produktů na www.alternetivo.cz jsou tak udávány vždy pro nejvyšší možnou přenosovou rychlost daného modulu.
Pro ilustraci u 4,25Gbps Multirate produktů je PB udávaný pro 4,25Gbps, tzn. při užití stejného modulu na 1Gbps bude PB (výkonová rezerva) větší než je uvedené v parametrech.

Dále lze v sortimentu optických vložných transceiverů volit mezi standardní teplotní odolností modulu (zpravidla 0-70C), nebo mezi průmyslovým HTR (High Temperature Range) provedením do náročných podmínek (-40 až 85C).

Moduly CWDM a DWDM pro vlnový Multiplex za pomocí MULTIplexerů a DEMULTIplexerů, jsou zase laděny na speciální vlnovou délku odpovídající CWDM a DWDM kanálům.
Ve formátu SFP+, QSFP+ a QSFP28 existují tzv. pasivní metalické kabely, které jsou již před-osazeny zásuvnými transceivery (opět jen pro propojení na krátkou vzdálenost).
Na delší vzdálenost např. v rámci datacentra je pak vynikajícím řešení AOC – aktivní optický kabel(pro 100G do 100m)

Status

Cena

Parametrický filtr

Podrobné vyhl.

Řadit podle

vzestupně sestupně
46 produktů
4 stránky
 
 
Kód

FTLF1424P2BCR

Obrázek transceiveru je orientační/ilustrativní, barva zámečku či popis na modulu na obrázku nemusí odpovídat skutečnosti - popisek pak odpovídá KNOWLEDGE BASE <a href="https://www.alternetiv...

Výrobce

FINISAR

9 207.00 Kč 

bez DPH

11 140.47 Kč 

s DPH

 
Kód

SPM-8100HP-MSA

SFP transceiver 4,25Gbps, Tri-Rate, MM, 150m, 850nm (VCSEL), LC duplex, 0 až 70°C, 3,3V, HP kompatibilní...

Výrobce

OEM transceivery

299.00 Kč 

bez DPH

361.79 Kč 

s DPH

Výprodej

Kód

FTLF8524P3BNL

3.7 Gb/s RoHS Compliant Short-Wavelength SFP Transceiver (OBSAI,CPRI, LTE) (OBSAI,CPRI, LTE)...

Výrobce

FINISAR

3 330.00 Kč 

bez DPH

4 029.30 Kč 

s DPH

 
Kód

SFP-PLUS-DWDM-ER-16FC-CIS--XX

SFP+ DWDM transceiver 16Gbps FC, SM, 40km, 50/100Ghz GRID, xxxx,xxnm (Cxx), DMI, multirate (4/8/16Gbps), Cisco kompatibilní...

Výrobce

OEM transceivery

18 850.00 Kč 

bez DPH

22 808.50 Kč 

s DPH

 

varianty

Kód

SFP-PLUS-ER16-EML-CWDM-BRO--xx

SFP+ CWDM transceiver 16Gbps, SM 40km, EML, dostupné vlnové délky 1470 až 1610nm, LC Duplex, PB 14dB, BROCADE kompatibilní, DMI diagnostika 4.25/8.5/14.025G Fibre channel multirate...

Výrobce

OEM transceivery

15 500.00 Kč 

bez DPH

18 755.00 Kč 

s DPH

 

varianty

Kód

FTLF1424P2BCD

Obrázek transceiveru je orientační/ilustrativní, barva zámečku či popis na modulu na obrázku nemusí odpovídat skutečnosti - popisek pak odpovídá KNOWLEDGE BASE <a href="https://www.alternetiv...

Výrobce

FINISAR

10 560.00 Kč 

bez DPH

12 777.60 Kč 

s DPH

 
Kód

FTLF1424P2BCL

Obrázek transceiveru je orientační/ilustrativní, barva zámečku či popis na modulu na obrázku nemusí odpovídat skutečnosti - popisek pak odpovídá KNOWLEDGE BASE <a href="https://www.alternetiv...

Výrobce

FINISAR

13 750.00 Kč 

bez DPH

16 637.50 Kč 

s DPH

 
Kód

SPM-8100WCIS

SFP transceiver 4,25Gbps, Tri-Rate, MM, 150m, 850nm (VCSEL), LC duplex, 0 až 70°C, 3,3V, Cisco kompatibilní, DMI diagnostika...

Výrobce

OEM transceivery

515.00 Kč 

bez DPH

623.15 Kč 

s DPH

 
Kód

SFP-DWDM-80-TRI-CIS--XX

SFP DWDM transceiver 4,25Gb Multirate, 80km, EML, 50/100Ghz GRID, pásmo C, 24dB (FC 4x), 25dB (FC 2x), DMI, Cisco kompatibilní...

Výrobce

OEM transceivery

10 360.00 Kč 

bez DPH

12 535.60 Kč 

s DPH

 

varianty

Kód

SFP-PLUS-ER16-EML-CWDM-MDS--xx

SFP+ CWDM transceiver 16Gbps, SM 40km, EML, dostupné vlnové délky 1470 až 1610nm, LC Duplex, PB 14dB, CISCO MDS kompatibilní, DMI diagnostika 4/8/16G Fibre channel multirate...

Výrobce

OEM transceivery

15 500.00 Kč 

bez DPH

18 755.00 Kč 

s DPH

 

varianty

Kód

SFP-DWDM-80-TRI-BRO--XX

SFP DWDM transceiver 4,25Gb Multirate, 80km, EML, 50/100Ghz GRID, pásmo C, 24dB (FC 4x), 25dB (FC 2x), DMI, Brocade kompatibilní...

Výrobce

OEM transceivery

10 360.00 Kč 

bez DPH

12 535.60 Kč 

s DPH

 

varianty

Kód

SFP-DWDM-80-TRI-BRO--40

SFP DWDM transceiver 4,25Gb Multirate, 80km, EML, 100Ghz GRID, pásmo C, C40 1545,32nm, 24dB (FC 4x), 25dB (FC 2x), DMI, Brocade kompatibilní...

Výrobce

OEM transceivery

10 360.00 Kč 

bez DPH

12 535.60 Kč 

s DPH

 
Kód

SFP-PLUS-ER-16FC-HP-MSA

SFP+ transceiver 16Gbps, 16G FC, SM, 1550nm EML, 40km, LC dup., DMI , HP komp., multirate 4/8/16Gbps...

Výrobce

OEM transceivery

8 597.00 Kč 

bez DPH

10 402.37 Kč 

s DPH

 
Kód

FTLF1424P2BCV

Obrázek transceiveru je orientační/ilustrativní, barva zámečku či popis na modulu na obrázku nemusí odpovídat skutečnosti - popisek pak odpovídá KNOWLEDGE BASE <a href="https://www.alternetiv...

Výrobce

FINISAR

14 420.00 Kč 

bez DPH

17 448.20 Kč 

s DPH

 
Kód

SPM-8100WBROCADE

SFP transceiver 4,25Gbps, Tri-Rate, MM, 150m, 850nm (VCSEL), LC dup., 0 až 70°C, 3,3V, DMI diagnostika, BROCADE kompatibilní...

Výrobce

OEM transceivery

515.00 Kč 

bez DPH

623.15 Kč 

s DPH

 

K provozování našeho webu www.alternetivo.cz využíváme takzvané cookies. Cookies jsou soubory sloužící k přizpůsobení obsahu webu, k měření jeho funkčnosti a obecně k zajištění vaší maximální spokojenosti. Používáním tohoto webu souhlasíte se způsobem, jakým s cookies nakládáme. Více informací...