kabely optické aktivní

KNOWLEDGE BASE
Kompatibilita OEM vložných modulů
Optická rozhraní 100Gbps
Vysokorychlostní formáty optických transceiverů a základní rozdíly
SFP moduly (Small Form-factor Pluggable)

Small Form-factor Pluggable (SFP nebo také mini-GBIC) je technický standard optických vložných transceiverů, definovaný skupinou MSA v květnu 2001.
Jedná se o kompaktní optický transceiver

používaný v telekomunikačních a datových sítích. Jde o populární, velmi rozšířený, výrobci aktivních optických komponent masivně podporovaný modul. Jeho modernější konstrukce postupně vytěsňuje starší GBIC.

Na rozdíl od GBIC modulu má SFP přibližně poloviční velikost - menší rozměry umožňují osazení aktivních prvků v hustotě až 48 portů SFP na 1U.

SFP modul je osazený zpravidla duplexním LC konektorem.
Výjimku tvoří některé jedno-vláknové bi-directional SFP (LC simplex či SC simplex) a metalické SFP transceivery (RJ-45).
SFP moduly se vyrábí a dodávají v mnoha variantách podle použitého typu vlákna, přenosového protokolu, překlenované vzdálenosti (až 200km) a vlnové délky.

Moduly mohou, ale nemusí být vybaveny tzv. sadou diagnostických funkcí(MSA SFF-8472). Diagnostiku značí u svých produktů různí výrobci různě DMI= Digital Monitoring Interface, DDM= Digital Diagnostic Monitoring či DDMI= Digital Diagnostic Monitoring Interface. Ve skutečnosti platí, že DMI = DDM = DDMI.
Pomocí této sady funkcí můžeme, pokud to daný prvek (router, switch) podporuje, sledovat provozní teplotu, provozní napětí, úroveň vysílaného signálu i úroveň signálu přijímaného na přijímači atd.

Postupně dochází k vývoji formátů a tak dnes namísto starého GBIC slotu nalezneme v nových zařízeních spíše sloty SFP pro SFP moduly.

Pro vyšší rychlosti jsou pak postupně vytlačovány z trhu 10Gbps formáty XENPAK a X2 - ty jsou dnes v nových zařízeních nahrazovány novějšími formáty typu XFP a především pak SFP+ (SFP PLUS).
Dnes pak dochází i k velkému rozmachu formátů pro vyšší přenosové rychlosti jako je 25Gbps (SFP28), 40Gbps (QSFP+) a 100Gbps (QSFP28).
100Gbps transceivery jsou pak dostupné již v mnoha provedeních a dochází zde k překotnému vývoji.

CFP moduly jsou pak již dnes dostupné i v koherentním a laditelném DWDM provedení a na delší vzdálenosti/ pro operátorská transportní řešení jde aktuálně o preferovaný typ transceiveru.

Aktuálně nejpoužívanějším 100G standardem je ale bezesporu QSFP28, ten vychází z konstrukce QSFP+ a je k tomuto formátu i rozměrově ekvivalentní.
Další používané standardy jsou např. již zmíněné CFP, CFP2, CFP4, CFP8 (písmenko C zde vyjadřuje číslovku 100 – latinsky centum).

A v neposlední řadě tu máme k dispozici ekonomický mikro CXP formát s kterým se počítá jen na opravdu krátké propoje (datacentra).
CXP formát je pak dílem sdružení výrobců IBTA.

V blízké budoucnosti se můžeme také těšit na celou řadu nových formátů
Z novějších a již standardizovaných jmenujme QSFP-DD (Double Density), uQSFP (mikro) a OSFP (Octal).
Ty již budou dláždit cestu k přenosovým rychlostem 400Gbps, 800Gbps, 1T, 2T….

Poslední formátem, na kterém se již pracuje, jsou tzv. OBO porty (On Board Optics) - na čele těchto aktivních prvků nalezneme již jen optický multivláknový MPO konektor – veškeré aktivní zařízení se již přesune na hostboard.

Tyto nové transceivery umožní osazovat aktivní prvky s dnešního pohledu s obrovskou hustotou portů…

Optické transceivery (optické moduly) jsou normalizované zařízení/ zásuvné media konvertory pro použití v produktech třetích výrobců.
Jak již název napovídá, transceivery v sobě vždy sdružují vysílač/ transmitter a přijímač/ reciever. Z toho také vyplívá že pro obousměrný provoz potřebujeme mít k dispozici 2. vlákna. Pro obousměrný provoz po jednom vlákně se používají speciální WDM moduly, které fungují na principu rozdílných vysílacích vlnových délek (dodávají se vždy v páru typ A a typ B) a mají v sobě již zabudovaný WDM filtr (spolu s diagonálním polopropustným zrcadlem).

U optických vložných transceiverů bývá uvedena zpravidla vzdálenost v km, na kterou je až možno daný modul provozovat, důležitější je však přesný údaj Power Budget, tedy výkonová rezerva v jednotkách dB.
Počet km je totiž počítaný právě z hodnoty PB, a záleží pak, jaký měrný útlum pro výpočet dosahu v km byl použit - každý výrobce může údaj počítat jiným koeficientem a tak počet km může být zavádějící.
Některé moduly (např. multi-rate operátorské moduly pro SDH či 4,25 tri-rate moduly pro Fiber Channel) umí pracovat na různých přenosových rychlostech a tak se i liší parametry modulu v závislosti na typu aplikace, kde ho použijeme.

Údaje uvedené v parametrech produktů na www.alternetivo.cz jsou tak udávány vždy pro nejvyšší možnou přenosovou rychlost daného modulu.
Pro ilustraci u 4,25Gbps Multirate produktů je PB udávaný pro 4,25Gbps, tzn. při užití stejného modulu na 1Gbps bude PB (výkonová rezerva) větší než je uvedené v parametrech.

Dále lze v sortimentu optických vložných transceiverů volit mezi standardní teplotní odolností modulu (zpravidla 0-70C), nebo mezi průmyslovým HTR (High Temperature Range) provedením do náročných podmínek (-40 až 85C).

Moduly CWDM a DWDM pro vlnový Multiplex za pomocí MULTIplexerů a DEMULTIplexerů, jsou zase laděny na speciální vlnovou délku odpovídající CWDM a DWDM kanálům.
Ve formátu SFP+, QSFP+ a QSFP28 existují tzv. pasivní metalické kabely, které jsou již před-osazeny zásuvnými transceivery (opět jen pro propojení na krátkou vzdálenost).
Na delší vzdálenost např. v rámci datacentra je pak vynikajícím řešení AOC – aktivní optický kabel(pro 100G do 100m)

Ve formátu SFP+, QSFP+ a QSFP28 existují tzv. pasivní metalické kabely, které jsou již před-osazeny zásuvnými transceivery (opět jen pro propojení na krátkou vzdálenost).
Na delší vzdálenost např. v rámci datacentra je pak vynikajícím řešení AOC – aktivní optický kabel(pro 100G do 100m)

Status

Cena

Parametrický filtr

Podrobné vyhl.

Řadit podle

vzestupně sestupně
53 produktů
4 stránky
 
 
Kód

QSFPto4xSFP-PLUS-AOC-10m-CIS

QSFP+ aktivní optický kabel AOC 40Gbps pro trunkování, 1x QSFP+ na 4x SFP+ modul, 10m, DMI, Cisco kompatibilní...

Výrobce

OEM transceivery

4 454.00 Kč 

bez DPH

5 389.34 Kč 

s DPH

 
Kód

QSFPto4xSFP-PLUS-AOC-25m-CUS

QSFP+ aktivní optický kabel AOC 40Gbps pro trunkování, 1x QSFP+ na 4x SFP+ modul, 25m, DMI, Mellanox (QSFP) a Cisco (SFP+) kompatibilní...

Výrobce

OEM transceivery

6 279.00 Kč 

bez DPH

7 597.59 Kč 

s DPH

 
Kód

QSFP28to4xSFP28-AOC-1m-CIS

QSFP28 (100G) na 4x SFP28 (25G), hydra aktivní optický kabel 100Gbps pro trunkování, DMI, 1m, Cisco komp. na objednávku lze dodat až do délky 100m...

Výrobce

OEM transceivery

8 794.00 Kč 

bez DPH

10 640.74 Kč 

s DPH

 
Kód

QSFPto4xSFP-PLUS-AOC-7m-CUS

QSFP+ aktivní optický kabel AOC 40Gbps pro trunkování, 1x QSFP+ na 4x SFP+ modul, 7m, DMI, Mellanox (QSFP) a Cisco (SFP+) kompatibilní...

Výrobce

OEM transceivery

4 235.00 Kč 

bez DPH

5 124.35 Kč 

s DPH

 
Kód

QSFP28to4xSFP28-AOC-1m-HUA

QSFP28 (100G) na 4x SFP28 (25G), hydra aktivní optický kabel 100Gbps pro trunkování, DMI, 1m, Huawei komp. na objednávku lze dodat až do délky 100m...

Výrobce

OEM transceivery

8 794.00 Kč 

bez DPH

10 640.74 Kč 

s DPH

 
Kód

QSFPto4xSFP-PLUS-AOC-10m-NEX

QSFP+ aktivní optický kabel AOC 40Gbps pro trunkování, 1x QSFP+ na 4x SFP+ modul, 10m, DMI, Cisco NEXUS kompatibilní...

Výrobce

OEM transceivery

4 454.00 Kč 

bez DPH

5 389.34 Kč 

s DPH

 
Kód

QSFPto4xSFP-PLUS-AOC-3m-CIS

QSFP+ aktivní optický kabel AOC 40Gbps pro trunkování, 1x QSFP+ na 4x SFP+ modul, 3m, DMI, Cisco kompatibilní...

Výrobce

OEM transceivery

3 943.00 Kč 

bez DPH

4 771.03 Kč 

s DPH

 
Kód

QSFPto4xSFP-PLUS-AOC-3m-MELL

QSFP+ aktivní optický kabel AOC 40Gbps pro trunkování, 1x QSFP+ na 4x SFP+ modul, 3m, DMI, Mellanox kompatibilní...

Výrobce

OEM transceivery

3 943.00 Kč 

bez DPH

4 771.03 Kč 

s DPH

 
Kód

QSFPto4xSFP-PLUS-AOC-EXP-1m

QSFP+ aktivní optický kabel AOC 40Gbps pro trunkování, 1x QSFP+ na 4x SFP+ modul, pouze příplatek za 1m,...

Výrobce

OEM transceivery

62.00 Kč 

bez DPH

75.02 Kč 

s DPH

 
Kód

QSFPto4xLC_DUPLEX-AOC-20m-HPA

QSFP+ aktivní optický kabel 40Gbps (AOC), OM4, 1x QSFP+ na 4x LC Duplex (850nm - proti se zapojí běžné SR moduly),20m, pro trunkování, HPA (Moonshot) kompatiblni...

Výrobce

OEM transceivery

7 666.00 Kč 

bez DPH

9 275.86 Kč 

s DPH

 
Kód

QSFPto4xLC_DUPLEX-AOC-30m-HPA

QSFP+ aktivní optický kabel 40Gbps (AOC), OM4, 1x QSFP+ na 4x LC Duplex (850nm - proti se zapojí běžné SR moduly),30m, pro trunkování, HPA (Moonshot) kompatiblni...

Výrobce

OEM transceivery

9 019.00 Kč 

bez DPH

10 912.99 Kč 

s DPH

 
Kód

QSFPto4xLC_DUPLEX-AOC-5m-HPA

QSFP+ aktivní optický kabel 40Gbps (AOC), OM4, 1x QSFP+ na 4x LC Duplex (850nm - proti se zapojí běžné SR moduly),5m, pro trunkování, HPA (Moonshot) kompatiblni...

Výrobce

OEM transceivery

5 637.00 Kč 

bez DPH

6 820.77 Kč 

s DPH

 
Kód

SFP-PLUS-CABLE-AOC-7m-CIS

SFP+ aktivní optický kabel pro lokální propojení dvou aktiv. prvků přes SFP+ sloty, 10Gbps, 7m, Cisco kompatibilní (Cisco SFP-10G-AOC7M)...

Výrobce

OEM transceivery

1 863.00 Kč 

bez DPH

2 254.23 Kč 

s DPH

Speciální nabídka

Kód

SFP-PLUS-CABLE-AOC-7m-HPE

SFP+ aktivní optický kabel pro lokální propojení dvou aktiv. prvků přes SFP+ sloty, 10Gbps, 7m, HPE kompatibilní ...

Výrobce

OEM transceivery

1 863.00 Kč 

bez DPH

2 254.23 Kč 

s DPH

Speciální nabídka

Kód

SFP-PLUS-CABLE-AOC-1m-HUA-INT

SFP+ aktivní optický kabel pro lokální propojení dvou aktiv. prvků přes SFP+ sloty, 10Gbps, 1m, Huawei/INTEL kompatibilní...

Výrobce

OEM transceivery

769.00 Kč 

bez DPH

930.49 Kč 

s DPH

Speciální nabídka

K provozování našeho webu www.alternetivo.cz využíváme takzvané cookies. Cookies jsou soubory sloužící k přizpůsobení obsahu webu, k měření jeho funkčnosti a obecně k zajištění vaší maximální spokojenosti. Používáním tohoto webu souhlasíte se způsobem, jakým s cookies nakládáme. Více informací...